INFORMACJA O POMOCY MATERIALNEJ
NA ROK AKADEMICKI 2012/13
PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA
im. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ
ŚWIADCZENIA
- STYPENDIUM SOCJALNE
- PODWYŻSZONE STYPENDIUM SOCJALNE
- STYPENDIUM REKTORA DLA NAJLEPSZYCH STUDENTÓW
- STYPENDIUM SPECJALNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
- ZAPOMOGA
TERMIN SKŁADANIA DOKUMENTÓW:
- O STYPENDIUM SOCJALNE I PODWYŻSZONE STYPENDIUM SOCJALNE, STYPENDIUM SPECJALNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - 15 PAŹDZIERNIKA 2012 (I tura, następnie do 15 dnia każdego miesiąca – do czerwca 2013)
- STYPENDIUM REKTORA DLA NAJLEPSZYCH STUDENTÓW tylko do 15 października
- ZAPOMOGA – najpóźniej do 31 maja 2013 r.
PODANIA O PRZYZNANIE POMOCY MATERIALNEJ NALEŻY SKŁADAĆ W POKOJU OBSŁUGI STUDENTA 283R (DZIAŁ SPRAW STUDENCKICH)
W przypadku, kiedy student ubiega się o kilka stypendiów proszony jest o złożenie oddzielnego podania o każde z nich. Podania wraz z załączonymi dokumentami składane do Działu Spraw Studenckich muszą być zszyte, (pierwsza strona - podanie o stypendium a następnie kolejne załączniki).
DRUKI PODAŃ DOSTĘPNE NA STRONIE INTERNETOWEJ UCZELNI (studenci > sprawy studenckie > pomoc materialna > wzory druków) LUB W POKOJU OBSŁUGI STUDENTA 283R (DZIAŁ SPRAW STUDENCKICH).
Studenci, którzy są absolwentami studiów I stopnia (licencjackie, inżynierskie) NIE MOGĄ ubiegać się o świadczenia pomocy materialnej (stypendium socjalne, podwyższone stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora dla najlepszych studentów, zapomogę) na kolejnym kierunku studiów I stopnia. Studenci ci mogą ubiegać się o świadczenia pomocy materialnej na studiach II stopnia (magisterskie).
Studenci, którzy są absolwentami studiów II stopnia (magisterskie) NIE MOGĄ ubiegać się o świadczenia pomocy materialnej (stypendium socjalne, podwyższone stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora dla najlepszych studentów, zapomogę) na kolejnym kierunku studiów II stopnia.
Wykaz niezbędnych dokumentów
- STYPENDIUM SOCJALNE
Dokumenty, jakie należy dołączyć do podania o stypendium socjalne:
- ZAŚWIADCZENIA Z URZĘDU SKARBOWEGO za poprzedni rok podatkowy (czyli 2011) – składają członkowie rodziny studenta pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym ze studentem i student, na dzień składania wniosku, którzy ukończyli 18 lat:
- zaświadczenia z Urzędu Skarbowego członków rodziny studenta i studenta o dochodzie podlegającym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art.27,30b,30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- OŚWIADCZENIA O DOCHODACH STUDENTA I CZŁONKÓW RODZINY, jeżeli rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w formie ryczałtu ewidencjonowanego i karty podatkowej o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki.
- ZAŚWIADCZENIE CZŁONKÓW RODZINY STUDENTA I STUDENTA ZAWIERAJĄCE INFORMACJĘ O WYSOKOŚCI SKŁADEK NA UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE W ROKU KALENDARZOWYM POPRZEDZAJĄCYM ROK AKADEMICKI (np. ZUS, KRUS, Powiatowy Urząd Pracy) tylko w przypadku uzyskania przez te osoby dochodu w 2011 roku wykazanego w zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego
- ZAŚWIADCZENIA Z URZĘDU GMINY LUB URZĘDU MIASTA lub nakaz płatniczy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, składają wszyscy członkowie rodziny bez względu na wiek.
- JEŻELI GOSPODARSTWO JEST WYDZIERŻAWIONE, NALEŻY:
- przedłożyć umowę dzierżawy – w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny studenta lub studenta gospodarstwa rolnego, w dzierżawę na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników tzn. umowę dzierżawy zawartą w formie pisemnej na okres co najmniej 10 lat i zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków zawarta z osobą niebędącą: małżonkiem wydzierżawiającego, jego zstępnym lub pasierbem, małżonkiem zstępnego lub pasierba, osobą pozostającą z wydzierżawiającym we wspólnym gospodarstwie domowym, małżonkiem osoby pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym.
- umowę dzierżawy w przypadku oddania gospodarstwa rolnego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.
- UMOWĘ ZAWARTĄ W FORMIE AKTU NOTARIALNEGO, W PRZYPADKU WNIESIENIA GOSPODARSTWA ROLNEGO DO UŻYTKOWANIA PRZEZ ROLNICZA SPÓŁDZIELNIĘ PRODUKCYJNĄ.
- ZAŚWIADCZENIA O WYSOKOŚCI ZASĄDZONYCH ALIMENTÓW
- wyrok sądowy o wysokości przyznanych alimentów;
- zaświadczenie od Komornika o wysokości wyegzekwowanych świadczeń alimentacyjnych bądź o bezskuteczności egzekucji;
- zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o wysokości przyznanych świadczeń alimentacyjnych (zaliczka alimentacyjna), bądź o ich braku.
- ZAŚWIADCZENIA Z URZĘDU PRACY potwierdzające fakt pozostawania bez pracy z prawem lub bez prawa do zasiłku w przypadku bezrobotnych członków rodziny studenta. Zaświadczenie z kwotą netto zasiłku.
- W przypadku osób, które są bezrobotne a nie są zarejestrowane w Urzędzie Pracy składają oświadczenie o byciu osobą bezrobotną nie zarejestrowaną.
- ZAŚWIADCZENIA O UCZĘSZCZANIU DO SZKOŁY LUB SZKOŁY WYŻSZEJ rodzeństwa lub dzieci wnioskodawcy od 18 do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, to do ich ukończenia. Jeżeli student posiada rodzeństwo/dzieci pełnoletnie uczące się lub studiujące należy także dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o jego dochodach netto za poprzedni rok podatkowy oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek (w tym przypadku należy przedstawić zaświadczenie ze szkoły lub dokument potwierdzający niepełnosprawność).
- DECYZJE ZUS – Zakład Ubezpieczeń Społecznych; DECYZJE KRUS – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
- Decyzje ZUS, KRUS (kserokopia + oryginał do poświadczenia) o wysokości przyznanej renty rodzinnej, renty rodziców i emerytury przypadającej na studenta i jego rodzeństwo.
- STUDENT STUDIUJĄCY RÓWNOLEGLE W PSW BIAŁA PODLASKA I NA INNEJ UCZELNI UBIEGAJĄCY SIĘ O PRZYZNANIE ŚWIADCZEŃ POMOCY MATERIALNEJ W PSW BIAŁA PODLASKA, JEST ZOBOWIĄZNY DOSTARCZYĆ ZAŚWIADCZENIE, ŻE NIE KORZYSTA W INNEJ UCZELNI Z TEGO ŚWIADCZENIA.
- ZAŚWIADCZENIE PRACODAWCY O TERMINIE URLOPU WYCHOWAWCZEGO członka rodziny studenta i okresie na jaki został on udzielony oraz o okresach zatrudnienia.
- W PRZYPADKU, KIEDY WYKAZANY DOKUMENTAMI DOCHÓD NETTO W RODZINIE STUDENTA WYNOSI 0,00 ZŁ, STUDENT JEST ZOBOWIĄZANY NAPISAĆ OŚWIADCZENIE WYJAŚNIAJĄCE Z CZEGO SIĘ UTRZYMUJE.
- ODPIS ZUPEŁNY AKTU URODZENIA, w przypadku gdy ojciec jest nieznany.
- W PRZYPADKU UZYSKANIA DOCHODU ZA GRANICĄ – dochody za 2011 rok netto przetłumaczone na język polski.
- POZOSTAŁE NIEZBĘDNE DOKUMENTY KONIECZNE DO USTALENIA DOCHODU W RODZINIE STUDENTA LUB POŚWIADCZAJĄCE JEGO SYTUACJE RODZINNĄ (NP. ZAŚWIADCZENIA O OTRZYMYWANIU ZASIŁKÓW Z OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ, ZAŚWIADCZENIE O PRZEBYWANIU CZŁONKA RODZINY STUDENTA W MIEJSCACH ODOSOBNIENIA ITP.).
ZASADY OBLICZANIA DOCHODU W RODZINIE STUDENTA
- Do dochodu studenta wlicza się (po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób) –
- Przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art.27, 30b, 30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne;
- Deklarowany w oświadczeniu dochód netto z działalności gospodarczej prowadzonej na zasadach karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy i zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
- Inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych:
- renty określone w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
- renty wypłacone osobom represjonowanym i członkom ich rodzin, przyznane na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
- świadczenia pieniężne oraz ryczałt energetyczny określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,
- dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny i dodatek kompensacyjny określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
- świadczenie pieniężne określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę Niemiecką lub Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich,
- emerytury i renty otrzymywane przez osoby, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów,
- renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia otrzymywane przez ofiary wojny oraz członków ich rodzin, renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945, otrzymywane z zagranicy,
- zasiłki chorobowe określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych,
- środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej otrzymywane od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc,
- należności ze stosunku pracy lub z tytułu stypendium osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przebywających czasowo za granicą - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ustalonych dla pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.),
- należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, policjantom, celnikom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych,
- należności pieniężne ze stosunku służbowego otrzymywane w czasie służby kandydackiej przez funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu obliczone za okres, w którym osoby te uzyskały dochód,
- dochody członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne,
- alimenty,
- stypendia doktoranckie i habilitacyjne przyznane na podstawie ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595, z późn. zm.), stypendia sportowe przyznane na podstawie ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 i Nr 151, poz. 1014 oraz z 2011 r. Nr 171, poz. 1016 i Nr 185, poz. 1092) oraz inne stypendia o charakterze socjalnym przyznane uczniom lub studentom z zastrzeżeniem, że do dochodu nie wlicza się:
- świadczeń pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, otrzymywanych na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym,
- stypendiów przyznawanych uczniom, studentom i doktorantom w ramach:
- funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
- niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
- umów międzynarodowych lub programów wykonawczych, sporządzanych do tych umów albo międzynarodowych programów stypendialnych,,
- świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
- świadczeń, o których mowa w art. 173a, 173b, 199a i art. 200 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym;
- kwoty diet nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich,
- należności pieniężne otrzymywane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,
- dodatki za tajne nauczanie określone w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.),
- dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej określonej w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych,
- ekwiwalenty pieniężne za deputaty węglowe określone w przepisach o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe",
- ekwiwalenty z tytułu prawa do bezpłatnego węgla określone w przepisach o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006,
- świadczenia określone w przepisach o wykonywaniu mandatu posła i senatora,
- dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego,
- dochody uzyskiwane za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, pomniejszone odpowiednio o zapłacone za granicą Rzeczypospolitej Polskiej: podatek dochodowy oraz składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,
- renty określone w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,
- zaliczkę alimentacyjną określoną w przepisach o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej,
- świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.
- DO DOCHODU RODZINY STUDENTA NIE WLICZA SIĘ:
- świadczeń rodzinnych (tj. zasiłek rodzinny, dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze, w tym zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne),
- świadczeń z pomocy społecznej (tj. zasiłki stałe, okresowe, celowe itd.),
- dopłat bezpośrednich dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej,
- stypendiów przyznawanych uczniom, studentom i doktorantom w ramach: funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), umów międzynarodowych lub programów wykonawczych, sporządzonych do tych umów albo międzynarodowych programów stypendialnych, świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329, z późn. zm.),
- świadczeń pomocy materialnej dla studentów i doktorantów przyznawanych na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym,
- świadczeń otrzymywanych na podstawie Działania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez program stypendialny”(tzw. stypendia unijne dla uczniów i studentów),
- świadczeń, o których mowa w art. 173a (stypendia samorządowe dla studentów), 173b (stypendia za wyniki w nauce od instytucji), 199a (stypendia samorządowe dla doktorantów) i art. 200 ust.1 (stypendium doktoranckie) ustawy prawo o szkolnictwie wyższym,
- dochodów rodziców, jeżeli student jest samodzielny finansowo.
- Student jest samodzielny finansowo, jeżeli on lub jego małżonek spełnia łącznie następujące warunki:
- posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym;
- posiada stałe źródło dochodów (udokumentowane) w roku bieżącym;
- jego miesięczny dochód w okresach, o których powyżej mowa, nie jest mniejszy niż 782,60 zł;
- nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym z nich.
- W celu obliczenia wysokości dochodu w rodzinie studenta sumuje się wszystkie dochody uzyskane przez studenta i członków rodziny studenta w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, w którym student ubiega się o świadczenie pomocy materialnej.
- Przy obliczaniu wysokości dochodu uwzględnia się kwotę zasądzonego świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka, studenta lub innego członka rodziny studenta.
- W sytuacji gdy członek rodziny ma ustalone alimenty, ale ich nie otrzymuje lub otrzymuje w wysokości niższej od ustalonej wyrokiem sądowym, ugodą sądową, do dochodu rodziny wlicza się alimenty w otrzymywanej wysokości. Na potwierdzenie wysokości alimentów należy przedstawić zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów oraz wysokość wyegzekwowanych alimentów.
- Do dochodów nieopodatkowanych wlicza się świadczenia uzyskane z Funduszu Alimentacyjnego.
- Nie uważa się za członka rodziny studenta rodzeństwa lub dziecka studenta w wieku powyżej 26 lat, nawet wówczas gdy pozostaje na utrzymaniu, chyba że legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności.
- Za UTRATĘ DOCHODU uznaje się wyłączniedochody wskazane w art. 3 ust. 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz. U. z 2006 r. nr 139 poz. 992) tzn.
- uzyskanie prawa do urlopu wychowawczego,
- utratę prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,
- utratę zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,
- utratę zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,
- wyrejestrowaniem pozarolniczej działalności gospodarczej,
- utratą zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
- utratą zasądzonych świadczeń alimentacyjnych w związku ze śmiercią osoby zobowiązanej do tych świadczeń;
- Za UZYSKANIE DOCHODU uznaje się wyłączniedochody wskazane w art. 3 ust. 24 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. nr 139 poz. 992 j.t.)
- zakończenie urlopu wychowawczego,
- uzyskanie prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych,
- uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,
- uzyskanie zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej, z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego,
- rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej,
- uzyskanie zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego, przysługujących po utracie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
- Zmiana warunków zatrudnienia nie stanowi uzyskania dochodu (np. wzrost wynagrodzenia, zwiększenie wymiaru etatu) ani utraty dochodu (np. zmniejszenie wynagrodzenia, zmniejszenie wymiaru etatu).
- Dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego ustala się na podstawie ilości hektarów przeliczeniowych znajdujących się w posiadaniu studenta oraz rodziny studenta w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym z 1 hektara przeliczeniowego ogłaszanego corocznie we wrześniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
- Dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego i dochody pozarolnicze sumuje się.
- Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 hektar przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej. W przypadku mniejszej powierzchni gruntów nie ustala się dochodu z gospodarstwa rolnego.
- Zmiana powierzchni gospodarstwa rolnego (np. zakup) nie stanowi uzyskania ani utraty dochodu. Wszelkie zmiany uwzględniane są w latach, które stanowią podstawę przyznania świadczeń pomocy materialnej z zastrzeżeniem, że jeśli zmiana powierzchni nastąpiła w trakcie roku kalendarzowego liczy się proporcjonalnie do liczby miesięcy posiadania gospodarstwa rolnego. Tak wyliczony dochód dzieli się przez dwanaście miesięcy.
- W przypadku, gdy członek rodziny osiąga dochody poza granicami Polski przelicza się je na podstawie średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Prezesa narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego roku kalendarzowego, z którego dochód członków rodziny stanowi podstawę ustalenia prawa do stypendium socjalnego.
- Student, który założył swoja rodzinę i nie jest samodzielny finansowo, a współmałżonek nie jest studentem i nie posiada żadnych źródeł dochodu może otrzymać stypendium socjalne na podstawie dochodów swoich rodziców. Do rodziny studenta może on wówczas wliczyć współmałżonka oraz swoje dziecko (dzieci).
- Zaświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne wymagane od studenta i członków rodziny studenta, którzy w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki osiągali dochody wykazane w zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art.27, 30b, 30c i 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Student, który wychowywał się w rodzinie zastępczej po uzyskaniu przez niego pełnoletniości za dochód do celów stypendium przyjmuje się tylko dochody przez niego osiągane.
- Do rodziny studenta nie wlicza się konkubenta studenta lub konkubenta członka rodziny studenta.
II. PODWYŻSZONE STYPENDIUM SOCJALNE (stypendium socjalne w zwiększonej wysokości)
O przyznanie podwyższonego stypendium socjalnego mogą ubiegać się tylko studenci studiów stacjonarnych, których miesięczny dochód w rodzinie nie może przekroczyć kwoty ustalonej przez Rektora.
- Do podania o przyznanie podwyższonego stypendium socjalnego należy dołączyć zaświadczenie o zakwaterowaniu w Bursie Szkolnej, Domu Studenckim, umowę najmu. Umowa powinna być sporządzona w formie pisemnej i zwierać: datę i miejsce sporządzenia umowy, wskazanie stron - dane najemcy i wynajmującego, określenie lokalu będącego przedmiotem najmu, czasu na jaki umowa została zawarta, wysokość czynszu (kserokopia umowy + oryginał do poświadczenia).
W przypadku wypowiedzenia umowy najmu przez jedna ze stron student zobowiązany jest do powiadomienia uczelni o tym fakcie w terminie 7 dni od momentu zdarzenia.
III. STYPENDIUM SPECJALNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
O przyznanie stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych może ubiegać się student, który ma przyznany, udokumentowany orzeczeniem lekarskim, stopień niepełnosprawności.
Do podania o przyznanie stypendium należy dołączyć kserokopię (+oryginał do poświadczenia) orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
IV. STYPENDIUM REKTORA DLA NAJLEPSZYCH STUDENTÓW
O przyznanie stypendium student może ubiegać się nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego roku studiów. Stypendium jest przyznawane na wniosek studenta.
Aby otrzymać stypendium rektora dla najlepszych studentów należy złożyć wniosek o stypendium rektora dla najlepszych studentów wraz z załącznikiem:
- zaświadczenie z Dziekanatu potwierdzającego wysokość średniej z ostatniego roku studiów I stopnia wraz z kierunkiem/specjalnością, terminem ukończenia studiów i obowiązującą skalą ocen (dotyczy studentów nie będących w poprzednim roku akademickim studentami PSW w Białej podlaskiej). Jeżeli ostatni rok studiów I stopnia trwał jeden semestr, podstawą przyznania stypendium za wyniki w nauce na pierwszym roku studiów II stopnia jest średnia ocen uzyskana w tym semestrze.
- w przypadku studenta, który przeniósł się do PSW z innej uczelni, należy do wniosku dołączyć zaświadczenie z Dziekanatu potwierdzające wysokość średniej ocen z ostatniego roku studiów wraz z obowiązującą skalą ocen i wykazem wszystkich przedmiotów z ostatniego roku studiów;
- zaświadczenia, dyplomy potwierdzające wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym;
- zaświadczenia, dyplomy, stwierdzające osiągnięcia naukowe, artystyczne
V. ZAPOMOGA
Na wniosek studenta. Może być przyznana studentowi, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej. Świadczenie to nie przysługuje, jeśli trudna sytuacja materialna nie jest spowodowana zdarzeniem losowym, a jedynie trudną sytuacją materialną – w takim przypadku student może ubiegać się o stypendium socjalne. Zapomogę można otrzymać dwa razy w roku akademickim.
wtorek, 21 sierpnia 2012 00:00
Poprawiony: wtorek, 21 sierpnia 2012 10:52
Wpisany przez Marek Kowalczyk
Studenci -
Pomoc materialna