Istambul

 W dniach 21-24 maja 2013r. dr Anna Jakubowicz oraz dr Monika Łęska miały okazję poprowadzić cykl wykładów z zakresu swojej dziedziny dydaktycznej na Universytecie Halic w Istambule w ramach wyjazdu Erasmus STA. Wyjazdy Erasmus STA (Staff Teaching Assignments) skierowane są do wykładowców zainteresowanych przeprowadzeniem zajęć dydaktycznych na zagranicznych uczelniach partnerskich. Poniżej relacja uczestniczek wyjazdu.

 

 

Stambuł

Tutaj ulice nigdy nie zasypiają, cały czas tętnią życiem. Może dlatego nie starcza czasu i zapału na sprzątanie, co niestety źle odbija się na wyglądzie miasta. To rzeczywiście inny świat niż Polska. Stambuł to miasto szczególnie nastawione na turystów, choć liczba przeróżnych knajpeczek obsługuje również tutejszych mieszkańców.

Szkolnictwo wyższe

W Turcji studiować można po ukończeniu szkoły średniej II stopnia. Uczelnie dzielą się na uniwersytety i wyższe szkoły techniczne. Tureckie uczelnie posiadają autonomię co do dydaktyki i badań.

Uniwersytety składają się z co najmniej kilku następujących jednostek:

  • wydziały - jednostki prowadzące studia na zaawansowanym poziomie i badania naukowe oraz wydające publikacje,
  • instytuty - najważniejsze jednostki w obrębie wydziału, które prowadzą studia na wszystkich poziomach oraz badania,
  • szkoły prowadzące studia podyplomowe: jednostki działające w obrębie uniwersytetów.

Studia w Turcji są częściowo płatne, tzn. roczną wysokość opłat, którą ustala Rada Szkolnictwa Wyższego, uwzględniając czas trwania studiów na wybranym kierunku i charakter danej uczelni. Ale co najmniej 50% opłat za każdego studenta pokrywa państwo.

W Turcji tytuł licencjata przyznaje się po ukończeniu z pozytywnym wynikiem 4-letnich studiów uniwersyteckich w pełnym wymiarze. Z kolei tytuł magistra przyznaje się po ukończeniu z pozytywnym wynikiem kolejnych dwóch lat studiów uniwersyteckich w pełnym wymiarze (lub 1,5 roku w przypadku programów magisterskich, które nie wymagają napisania pracy).

 Smaki Turcji

Jest to kuchnia, która potrafi zaskoczyć. Kuchnia turecka korzysta z dużej ilości świeżych produktów, ryb, mięs, warzyw i owoców. Turcja to kraj pachnący przyprawami, słodka baklawą czy turecka herbatą. Turcja to także znany nam kebab – symbol Turcji.

 

 

P5200153 P5210172 P5210173
P5220219 P5220224 P5220257
P5230269 P5230272 P5240370
czwartek, 08 sierpnia 2013 11:02 Poprawiony: środa, 05 kwietnia 2017 08:27 Wpisany przez Agnieszka Monika Kaliszuk

Współpraca zagraniczna - Aktualności - LLP / Erasmus