Studenci Języka Rosyjskiego na konferencji
„Po swojomu, po naszomu. Dzieje kultury i tradycji pogranicza – ocalić od zapomnienia”.
Spotkanie, zorganizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Białej Podlaskiej, zgodnie z hasłem przewodnim, poświęcone było przybliżeniu wybranych zagadnień z zakresu historii i tradycji Południowego Podlasia – obszaru na granicy różnych typów kultur. Zwrócono także uwagę na charakterystyczną dla tych terenów gwarę, zwaną gwarą chachłacką. Zaprezentowane przez prelegentów referaty dotyczyły m.in. rozwoju osadnictwa na Południowym Podlasiu, roli Cerkwi w kształtowaniu oblicza kulturowego naszego regionu, czy strojów świątecznych noszonych dawniej przez miejscową ludność.
Część naukowa wzbogacona została elementami o charakterze rozrywkowym, widowiskowym, gdyż zgromadzeni słuchacze mieli okazję obejrzeć spektakl „Szeptucha i czmut”, a także wysłuchać koncertu pieśni, wykonywanych właśnie w gwarze chachłackiej.
Konferencja miała na celu zwrócenie uwagi na źródła podlaskiej tradycji, obyczajów, zapoznanie z „małą ojczyzną”. Znajomość własnej kultury jest jednym z najważniejszych czynników pozwalających określić swoją tożsamość narodową, a w przypadku studentów języka rosyjskiego, wiedza ta pozwala na uświadomienie sobie procesów przenikania się i wzajemnego oddziaływania różnych kultur słowiańskich, co widoczne jest zwłaszcza na ich pograniczu.
niedziela, 04 listopada 2012 17:39 Poprawiony: poniedziałek, 05 listopada 2012 07:55Studenci - Akt. - Katedra Nauk Humanistycznych i Społecznych