rak_3Według najnowszych danych, obserwujemy znaczną poprawę wyników leczenia. 15-20 lat temu średnia wyleczalność na nowotwory wynosiła 30 procent,
a teraz twarde dane pokazują, że jest to 45 procent.

 

 

rak_2

 

 

 


Mity na temat chorób nowotworowy
ch
znacznie zmniejszają szanse na poradzenie sobie z tym problemem. Z tej przyczyny tegoroczne obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem przebiegają pod hasłem ich obalania.


Wśród ludzi wciąż panuje przekonanie, że rak jest wyrokiem śmierci. Dlatego wiele osób boi się brać udział w badaniach przesiewowych, których celem jest wykrywanie nowotworów we wczesnym stadium.

Wczesne wykrycie choroby nowotworowej znacznie zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Dzięki postępowi onkologii wiele nowotworów, uważanych kiedyś za śmiertelne, możemy dziś wyleczyć. A nawet jeśli w wielu przypadkach nie potrafimy tego zrobić, to możemy sprawić, by rak stał się chorobą przewlekłą. Wtedy człowiek może żyć z nowotworem wiele lat i umrzeć z zupełnie innego powodu.

Innym szkodliwym mitem na temat raka jest przekonanie, że jest nam „dany od losu” i „nie można nic zrobić, by go uniknąć”.

Udział genów w rozwoju choroby nowotworowej jest szacowany na ok. 30 proc. Ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy aż w 70 proc. zależy od czynników, na które mamy wpływ - naszych zachowań, zwyczajów, stylu życia, naszego środowiska.

rak_1


Autor: Emilia Komorowska
Zdrowie Publiczne, I rok (studia magisterskie)

wtorek, 04 lutego 2014 10:43 Poprawiony: wtorek, 02 maja 2017 14:24 Wpisany przez Ewelina Nowak

Koła naukowe - Koło naukowe "Zdrowie"