min_DKMS1W dniu 26 lutego od godziny 10.00 do 15.00 w holu głównym odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Organizatorami akcji są studenci PSW z kierunku Zdrowie Publiczne pod patronatem fundacji DKMS. Zapraszamy wszystkich chętnych. http://www.youtube.com/watch?v=XNjPQojvZ-I

Co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi, czyli białaczkę.
W wielu przypadkach jedyną możliwością na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Mimo 22 milionów zarejestrowanych potencjalnych dawców na świecie, nadal nie wszyscy w Polsce odnaleźli swojego dawce.W związku z tym zachęcamy wszystkich chętnych i zdecydowanych do wzięcia udziału w rejestracji, a tym samym do pomocy potrzebującym.

Rejestracja jako potencjalny dawca szpiku jest bardzo poważną decyzją. Musi być ona przemyślana i w pełni świadoma.
Możesz uratować komuś życie, jeśli okaże się że to właśnie ty jesteś „genetycznym bliźniakiem”.


Wstępna kwalifikacja dawcy szpiku odbywa się na podstawie ankiety, w której znajdują się pytania o stan zdrowia. Jeśli nie ma przeciwskazań pobierana jest próbka śliny. Z otrzymanej próbki śliny z jamy ustnej zostanie określony tzw. antygen zgodności tkankowej HLA, czyli swoisty kod genetyczny, który pozwoli na potwierdzenie dopasowania potencjalnego dawcy i pacjenta, a w efekcie umożliwi przeszczepienie. Dane ze zgłoszenia zamieszczone zostają w rejestrze potencjalnych dawców szpiku.

Kto może zgłosić się jako dawca szpiku?

  • osoba ogólnie zdrowa,
  •  w wieku pomiędzy 18 a 55 rokiem życia,
  • która nie rejestrowała się w innej bazie dawców szpiku,
  • nie posiadająca wykluczenia z listy, która zostanie przedstawiona podczas rejestracji.

Sposoby pobrania komórek macierzystych:

  • ze szpiku kostnego
  • z krwi obwodowej.

W przypadku pobrania szpiku kostnego z talerza kości biodrowe potrzebne komórki macierzyste pobierane są od dawcy pod pełną narkozą za pomocą igły punktowej z tylnej części kości biodrowej. W ramach całego zabiegu konieczne jest wykonanie dwóch drobnych nacięć lub kilku nakłuć, których proces gojenia przebiega z reguły bardzo szybko. Proces pobrania trwa około 60 minut, w trakcie którego pobierana jest około jednego litra mieszanki składającej się z krwi oraz szpiku kostnego. Ilość ta odpowiada około pięciu procent całkowitej objętości szpiku kostnego, która u osób zdrowych odtworzy się z powrotem w czasie do dwóch tygodni. Dawca przyjmowany jest do kliniki z reguły dzień wcześniej przed pobraniem, pozostaje w dniu pobrania w celu obserwacji, a trzeciego dnia zwalniany jest do domu.

Przy pobraniu komórek z krwi obwodowej dawca otrzymuje przez okres 5 dni wytwarzaną  w organiźmie substancję zbliżoną do hormonów (czynnik wzrostu G-CSF).  Lek ten pobudza produkcję komórek macierzystych, które specjalną metodą można następnie pobrać bezpośrednio z krwi. Przy wykorzystaniu tej metody nie jest konieczny pobyt w szpitalu, ani wykonanie pobrania pod narkozą. Zabieg trwa około 3-4 godzin, a w ciągu kilku dni liczba leukocytów wraca do normy.

 

Prezydent Andrzej Czapski wspiera akcję DKMS

http://www.youtube.com/watch?v=6Vo_86EYHSc

Strażacy z Małaszewicz wspierają akcję DKMS

http://www.youtube.com/watch?v=p_bl0_G_-9M

 

Im więcej osób się zarejestruje, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy. Przyłącz się i uratuj komuś życie !


DKMS3min_DKMS2DKMS4

poniedziałek, 17 lutego 2014 20:45 Poprawiony: poniedziałek, 24 lutego 2014 14:45 Wpisany przez Ewelina Nowak

Wydarzenia - Aktualności