Celem Światowego Dnia Walki z Depresją jest szerzenie wiedzy na temat depresji a także zaburzeń z nią związanych.
W tym dniu, w ramach profilaktyki i promocji zdrowia, prowadzi się bezpłatne konsultacje psychologiczne, które mają na celu zmniejszenie skali zjawiska poprzez odpowiednie porady i pomoc.
Depresja, według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), jest czwartą najpowszechniejszą chorobą na świecie. Jest także jedną z najważniejszych przyczyn samobójstw. Zachorowalność roczna wynosi 6-12% wśród osób dorosłych w tzw. sile wieku, u osób starszych sięga nawet do 15 %. Szacuje się, że ok. 30-50% osób cierpiało chociaż raz na depresje. Statystyki podają, że 25% pacjentów cierpiących na depresję popełnia samobójstwo, u 20-26% chorych zanotowano próby samobójcze, a myśli samobójcze występowały u 40-60%. Niepokojące są prognozy skali zjawiska depresji. Wykazują, że 75% chorych ponownie zachoruje w ciągu 2 lat od wyleczenia jej wcześniejszych symptomów.
Definicja depresji
Jest to stan charakteryzujący się przede wszystkim pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem aktywności a także zainteresowań. Depresja dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn.
Oprócz wyżej wymienionych objawów warto zwrócić uwagę także na : |
Przyczyny depresji: |
|
|
W celu zdiagnozowania tej jednostki chorobowej, wymienione wcześniej symptomy muszą być bardzo nasilone, ponieważ nie każda depresja jest chorobą psychiczną.
Depresja jest często stwierdzana u osób z chorobami somatycznymi, jak np.: choroba nowotworowa, udar mózgu, cukrzyca.
Leczenie depresji trwa 6-9 miesięcy od poprawy stanu zdrowia psychicznego.
Profilaktyka
Osoby, u których istnieje podejrzenie, że mają depresję, kieruje się pod opiekę specjalisty-psychiatry, który stwierdza czy jest potrzeba leczenia farmakologicznego, czy też psychoterapia. Jak podaje literatura, najskuteczniejsza jest psychoterapia poznawczo- behawioralna.
Autorzy:
Monika Łukijaniuk, Krzysztof Krawczyk
Zdrowie Publiczne, II rok (studia licencjackie)
Źródła:
Charaktery -portal psychologiczny
Raport „Polki 2013 – zdrowie i jego zagrożenia”