min_RSMZ okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy Koło Naukowe „ZDROWIE” serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w wykładzie otwartym na temat problematyki RAKA SZYJKI MACICY, CZYNNIKÓW RYZYKA I PROFILAKTYKI.
11 marca 2014 r., godz. 12, aula 213

Wykład wygłosi Małgorzata Stelmach
– prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.

 Przed wykładem zapraszamy również do stoiska informacyjnego.

rsm_1

 http://www.fzk.org.pl/

 

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących
nowotworów kobiecych narządów płciowych

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych. Może się objawić w każdym wieku, jednak najczęściej zapadają na niego panie między 25. a 35. rokiem życia. Możesz się przed nim uchronić, wykonując badania profilaktyczne, gdyż tylko badanie cytologiczne pozwala wykryć zmiany w szyjce macicy. Jeśli będziesz regularnie wykonywać badania cytologiczne, możesz ustrzec się choroby, a w przypadku jej pojawienia się tylko wczesne wykrycie gwarantuje całkowite wyleczenie.

Na nowotwór szyjki macicy najbardziej narażone są kobiety, które bardzo wcześnie rozpoczęły życie seksualne oraz te, które miały wielu partnerów. Choroba ta jest wywoływana przez wirus brodawczaka ludzkiego, zwanego HPV, którym zarazić może się każda kobieta, a dochodzi do tego w wyniku bezpośredniego kontaktu narządów płciowych.
Pierwsza faza choroby nowotworowej przebiega bez żadnych objawów i kobieta nie zdaje sobie sprawy, że dzieje się coś złego, natomiast najczęstszym objawem raka inwazyjnego są plamienia z dróg rodnych i krwawienia po współżyciu.

Podstawowym badaniem, które może nam pomóc w rozpoznaniu tej choroby, jest cytologia, która pozwala wychwycić jeszcze przedinwazyjne stadium raka. Wszelkie nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym są badane dalej aż do uzyskania pewnej diagnozy, która pozwala szybko rozpocząć leczenie. A im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym jest większa szansa skutecznego jej wyleczenia. W początkowym stadium wynosi 100%. Jest więc o co walczyć.
Z kolei, gdy mikroskopowe badania wycinków z szyjki macicy dowiodą obecność raka inwazyjnego, lekarz decyduje się na radioterapię, chemioterapię lub zabieg chirurgiczny.

http://tojefura.com/rak-szyjki-macicy.html


Rak szyjki macicy to choroba wyleczalna, jeśli odpowiednio wcześnie się ją wykryje,
dlatego znajdź czas na wizytę u ginekologa i badaj się regularnie.

 

rsm_4 rsm_1 rsm_2 rsm_2
rsm_3 rsm_5 rsm_1 rsm_6

 

Autor:
Ewelina Kukawska
Zdrowie Publiczne, I rok (studia magisterskie)

czwartek, 06 marca 2014 11:33 Poprawiony: wtorek, 02 maja 2017 14:06 Wpisany przez Ewelina Nowak

Koła naukowe - Koło naukowe "Zdrowie"