_DSC0460Studenci kierunku Rolnictwo
w Instytucie Uprawy Nawożenia
i Gleboznawstwa w Puławach

   W dniu 14 listopada 2014 roku studenci kierunku Rolnictwo Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej wraz z opiekunami: dr inż. Alicją Baranowską i dr inż. Katarzyną Radwańską, uczestniczyli w zajęciach terenowych przewidzianych programem studiów w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach. Należy podkreślić, że nasza Uczelnia współpracuje z tak wiodącym Ośrodkiem Naukowo-Badawczym nie tylko w kraju ale również za granicą.

 

IUNG nawiązuje do bogatych tradycji nauk rolniczych w Puławach, sięgających roku 1862. Obecnie Instytut prowadzi szeroką, wielokierunkową współpracę zagraniczną we wszystkich sferach zainteresowań badawczych. Wśród wielu ważnych działań Instytutu należy wymienić stworzenie zintegrowanego systemu informacji o glebach, agroklimacie

i pokrywie roślinnej kraju a także opracowanie Polskiego Kodeksu Dobrych Praktyk Rolniczych, nawiązującego do standardów Unii Europejskiej

Celem zajęć było zapoznanie studentów z działalnością Instytutu, tematyką prowadzonych badań naukowych a także udział w warsztatach naukowych.

Pierwsza część zajęć odbyła się w sali konferencyjnej, doskonale wyposażonego Centrum Szkoleniowo-Kongresowego, które umożliwia pracownikom Instytutu, prowadzenie działalności dydaktyczno-szkoleniowej. Studentów przywitał Pan Dyrektor ds. Naukowych w zakresie badań środowiskowych - prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, który przedstawił kierunki badań agrotechnicznych, prowadzonych w Instytucie, program działalności statutowej, programy wieloletnie a także krajowe i zagraniczne projekty badawcze realizowane w IUNG-u. Pracownicy IUNG zaprezentowali bardzo ciekawe wykłady, oparte o najnowsze doniesienia naukowe na temat bioróżnorodności w różnego typu ekosystemach oraz wykład o tematyce bliskiej studentom kierunku Rolnictwo – rolnictwie ekologicznym, jego stanie obecnym i perspektywach rozwoju w Polsce i na świecie.

Następnie studenci odwiedzili bardzo nowoczesne Laboratorium Analiz Chemicznych, w którym mogli zobaczyć wykonywane na co dzień doświadczenia, jak również wziąć w nich czynny udział. Pracownicy laboratorium w fascynujący sposób opowiedzieli nam o swojej codziennej pracy i o swoich badaniach naukowych.

Miłą niespodzianką było oprowadzenie studentów po pałacu Książąt Czartoryskich, który jest siedzibą Instytutu, a także spacer z przewodnikiem po Parku Czartoryskich,

w którym można było zobaczyć ciekawą florę i podziwiać unikatowe gatunki drzewostanu. Pomimo niesprzyjającej pogody, studenci z zainteresowaniem wysłuchali historii tego miejsca.

Zajęcia były bardzo interesujące i profesjonalnie przygotowane. Wiadomości uzyskane podczas wyjazdu, pozwoliły nam utrwalić wiedzę zdobytą na zajęciach dydaktycznych, a także dzięki nowo uzyskanym informacjom poszerzyć nasze horyzonty.

_DSC0485 _DSC0493
_DSC0496 _DSC0499

 

Autorkami artykułu i zamieszczonych fotografii są:

Karolina Strachocka i Magdalena Kurowska

studentki IV roku kierunku Rolnictwo

piątek, 23 stycznia 2015 11:24 Poprawiony: piątek, 23 stycznia 2015 14:08

Studenci - Akt. - Zakład Rolnictwa