INFORMACJA O POMOCY MATERIALNEJ
NA ROK AKADEMICKI 2011/12
PAŃSTWOWA SZKOŁA WYŻSZA
im. PAPIEŻA JANA PAWŁA II W BIAŁEJ PODLASKIEJ
ŚWIADCZENIA
- STYPENDIUM SOCJALNE
- PODWYŻSZONE STYPENDIUM SOCJALNE
- STYPENDIUM REKTORA DLA NAJLEPSZYCH STUDENTÓW
- STYPENDIUM SPECJALNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
- ZAPOMOGA
TERMIN SKŁADANIA DOKUMENTÓW - 29 PAŹDZIERNIKA 2011 (I tura, następnie do 15 dnia każdego miesiąca – do czerwca 2012 z wyjątkiem stypendium rektora dla najlepszych studentów (na rok akademicki 2011/2012 tylko do 29 października)
PODANIA O PRZYZNANIE POMOCY MATERIALNEJ NALEŻY SKŁADAĆ W POKOJU OBSŁUGI STUDENTA 283R (DZIAŁ SPRAW STUDENCKICH)
W przypadku, kiedy student ubiega się o kilka stypendiów proszony jest o złożenie oddzielnego podania o każde z nich. Podania wraz z załączonymi dokumentami składane do Działu Spraw Studenckich muszą być zszyte, (pierwsza strona - podanie o stypendium a następnie kolejne załączniki).
MIESIĘCZNY DOCHÓD NETTO NA OSOBĘ W RODZINIE STUDENTA, UPRAWNIAJĄCY DO UBIEGANIA SIĘ O ŚWIADCZENIE POMOCY MATERIALNEJ W ROKU AKADEMICKIM 2011/2012 NIE MOŻE PRZEKROCZYĆ KWOTY 650 PLN
DRUKI PODAŃ DOSTĘPNE BĘDĄ WKRÓTCE NA STRONIE INTERNETOWEJ UCZELNI (studenci > sprawy studenckie > pomoc materialna > wzory druków) LUB W POKOJU OBSŁUGI STUDENTA 283R (DZIAŁ SPRAW STUDENCKICH).
Wykaz niezbędnych dokumentów
Do każdego podania o stypendium (socjalne, specjalne, rektora dla najlepszych studentów) należy dołączyć wypełniony druk: „oświadczenie o niepobieraniu świadczeń na innym kierunku studiów”.
1. STYPENDIUM SOCJALNE
Dokumenty, jakie należy dołączyć do podania o stypendium socjalne:
1.1. ZAŚWIADCZENIA Z URZĘDU SKARBOWEGO za poprzedni rok podatkowy – składają wszyscy członkowie rodziny studenta i student, którzy ukończyli 18 lat:
- zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o dochodach netto podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych lub ich braku, (dochód tj.: przychód pomniejszony o koszty uzyskania dochodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, zapłacone kwoty składki na ubezpieczenie społeczne oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne),
1.2. ZAŚWIADCZENIA Z URZĘDU PRACY
- Osoby niepracujące (rodzice, student studiów niestacjonarnych) - składają zaświadczenie z Urzędu Pracy o zarejestrowaniu, jako osoby bezrobotne.
- W przypadku osób, które są bezrobotne a nie są zarejestrowane w Urzędzie Pracy składają oświadczenie o byciu osobą bezrobotną nie zarejestrowaną.
1.3. OŚWIADCZENIA O DOCHODACH CZŁONKÓW RODZINY, jeżeli rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w formie ryczałtu ewidencjonowanego i karty podatkowej
1.4. ZAŚWIADCZENIA Z URZĘDU GMINY LUB URZĘDU MIASTA
- o powierzchni gospodarstwa rolnego (w ha przeliczeniowych) składają wszyscy członkowie rodziny bez względu na wiek.
- Jeżeli gospodarstwo jest wydzierżawione, należy poza zaświadczeniem z Urzędu dodatkowo przedstawić umowę dzierżawy.
1.5. ZAŚWIADCZENIA O UCZĘSZCZANIU RODZEŃSTWA DO SZKÓŁ
- W skład rodziny wliczane są dzieci uczące się do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, to do ich ukończenia. Jeżeli student posiada rodzeństwo pełnoletnie uczące się lub studiujące w systemie niestacjonarnym lub wieczorowym należy także dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o jego dochodach netto za poprzedni rok podatkowy,
- oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek (w tym przypadku należy przedstawić zaświadczenie ze szkoły lub dokument potwierdzający niepełnosprawność).
1.6. ZAŚWIADCZENIA O WYSOKOŚCI ZASĄDZONYCH ALIMENTÓW
- wyrok sądowy o wysokości przyznanych alimentów;
- zaświadczenie od Komornika o wysokości wyegzekwowanych świadczeń alimentacyjnych bądź o bezskuteczności egzekucji;
- zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o wysokości przyznanych świadczeń alimentacyjnych (zaliczka alimentacyjna), bądź o ich braku.
1.7. DECYZJE ZUS – Zakład Ubezpieczeń Społecznych
- Decyzje ZUS (kserokopia + oryginał do poświadczenia) o wysokości renty rodzinnej, renty rodziców i emerytury przypadającej na studenta i jego rodzeństwo.
- Decyzja o przyznaniu renty lub emerytury.
1.8. DECYZJE KRUS – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
- Decyzje KRUS (kserokopia + oryginał do poświadczenia) o wysokości renty rodzinnej, renty rodziców i emerytury przypadającej na studenta i jego rodzeństwo.
- Decyzja o przyznaniu renty lub emerytury.
1.9. STUDENT STUDIUJĄCY RÓWNOLEGLE W PSW BIAŁA PODLASKA I NA INNEJ UCZELNI
UBIEGAJĄCY SIĘ O PRZYZNANIE STYPENDIUM SOCJALNEGO W PSW BIAŁA PODLASKA, JEST ZOBOWIĄZNY DOSTARCZYĆ ZAŚWIADCZENIE, ŻE NIE KORZYSTA W INNEJ UCZELNI Z TEGO ŚWIADCZENIA.
1.10. STUDENT, RODZEŃSTWO , RODZICE, OPIEKUNOWIE JEŻELI UZYSKAŁI W POPRZEDNIM ROKU PODATKOWYM DOCHODY ZA GRANICĄ. ZAŚWIADCZENIA O WYSOKOŚCI UZYSKANEGO DOCHODU NETTO WRAZ Z TŁUMACZENIEM NA JĘZYK POLSKI.
1.11. W PRZYPADKU, KIEDY WYKAZANY DOKUMENTAMI DOCHÓD NETTO W RODZINIE STUDENTA WYNOSI 0,00 ZŁ, STUDENT JEST ZOBOWIĄZANY NAPISAĆ OŚWIADCZENIE WYJAŚNIAJĄCE Z CZEGO SIĘ UTRZYMUJE.
1.12. INNE DOKUMENTY – KONIECZNE DO USTALENIA DOCHODU W RODZINIE STUDENTA.
Dochód może być pomniejszony o dochód utracony lub zostać powiększony o dochód uzyskany. Fakt ten należy DODATKOWO UDOKUMENTOWAĆ zaświadczeniem o wysokości utraconego lub uzyskanego miesięcznego dochodu netto.
UTRATA DOCHODU może być spowodowana:
- uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego,
- utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych,
- utratą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,
- utratą emerytury, renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej,
- nie otrzymywaniem części albo całości zasądzonych świadczeń alimentacyjnych.
UZYSKANIE DOCHODU może być spowodowane:
- zakończeniem urlopu wychowawczego,
- uzyskaniem prawa do zasiłku dla bezrobotnych,
- uzyskaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło,
- uzyskaniem emerytury, renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej,
- uzyskaniem całości lub części zasądzonych świadczeń alimentacyjnych.
DO DOCHODU RODZINY NIE WLICZA SIĘ:
- świadczeń rodzinnych (tj. zasiłek rodzinny, dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze, w tym zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne),
- świadczeń z pomocy społecznej (tj. zasiłki stałe, okresowe, celowe itd.),
- dopłat bezpośrednich dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej,
- stypendiów przyznawanych uczniom, studentom i doktorantom w ramach: funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), umów międzynarodowych lub programów wykonawczych, sporządzonych do tych umów albo międzynarodowych programów stypendialnych,
- świadczeń pomocy materialnej dla studentów i doktorantów przyznawanych na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym,
- świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329, z późn. zm.),
- świadczeń otrzymywanych na podstawie Działania Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego „Wyrównywanie szans edukacyjnych poprzez program stypendialny”(tzw. stypendia unijne dla uczniów i studentów),
- świadczeń, o których mowa w art. 173a (stypendia samorządowe dla studentów), 173b (stypendia za wyniki w nauce od instytucji), 199a (stypendia samorządowe dla doktorantów) i art. 200 ust.1 (stypendium doktoranckie),
- kwot alimentów płaconych przez członków rodziny na rzecz innych osób,
- dochodów rodziców, jeżeli student jest samodzielny finansowo.
Student jest samodzielny finansowo, jeżeli on lub jego małżonek spełnia łącznie następujące warunki:
- posiadał stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym;
- posiada stałe źródło dochodów (udokumentowane) w roku bieżącym;
- jego miesięczny dochód w okresach, o których powyżej mowa, nie jest mniejszy niż 782,00 zł;
- nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami bądź jednym z nich.
2. PODWYŻSZONE STYPENDIUM SOCJALNE
O przyznanie podwyższonego stypendium socjalnego mogą ubiegać się tylko studenci studiów stacjonarnych, których miesięczny dochód w rodzinie nie może przekroczyć kwoty ustalonej przez Rektora.
Do podania o przyznanie podwyższonego stypendium socjalnego oprócz dokumentów mówiących o dochodzie również należy dołączyć zaświadczenie o zakwaterowaniu w Bursie Szkolnej lub umowę najmu zarejestrowaną w Urzędzie Skarbowym zawierającą wysokość miesięcznej opłaty za mieszkanie oraz okres, na jaki została zawarta umowa (kserokopia umowy + oryginał do poświadczenia).
3. STYPENDIUM SPECJALNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
O przyznanie stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych może ubiegać się student który ma przyznany, udokumentowany orzeczeniem lekarskim, stopień niepełnosprawności.
Do podania o przyznanie stypendium należy dołączyć kserokopię (+oryginał do poświadczenia) orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Podanie o stypendium specjalne wypełnia student pomijając „oświadczenie o dochodach”.
4. STYPENDIUM REKTORA DLA NAJLEPSZYCH STUDENTÓW
O przyznanie stypendium za wyniki w sporcie student może ubiegać się nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego roku studiów. Stypendium jest przyznawane na wniosek studenta.
Aby otrzymać stypendium rektora dla najlepszych studentów należy złożyć wniosek o stypendium rektora dla najlepszych studentów do 29 października wraz z załącznikiem:
- zaświadczenie z Dziekanatu potwierdzającego wysokość średniej z ostatniego roku studiów I stopnia wraz z kierunkiem/specjalnością, terminem ukończenia studiów i obowiązującą skalą ocen (dotyczy studentów nie będących w poprzednim roku akademickim studentami PSW w Białej podlaskiej).Jeżeli ostatni rok studiów I stopnia trwał jeden semestr, podstawą przyznania stypendium za wyniki w nauce na pierwszym roku studiów II stopnia jest średnia ocen uzyskana w tym semestrze.
- w przypadku studenta, który przeniósł się do PSW z innej uczelni, należy do wniosku dołączyć zaświadczenie z Dziekanatu potwierdzające wysokość średniej ocen z ostatniego roku studiów wraz z obowiązującą skalą ocen i wykazem wszystkich przedmiotów z ostatniego roku studiów;
- zaświadczenia, dyplomy potwierdzające wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.
5. ZAPOMOGA
Na wniosek studenta. Może być przyznana studentowi, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej. Świadczenie to nie przysługuje, jeśli trudna sytuacja materialna nie jest spowodowana zdarzeniem losowym, a jedynie trudna sytuacją materialną – w takim przypadku student może ubiegać się o stypendium socjalne. Zapomogę można otrzymać dwa razy w roku akademickim.
wtorek, 23 sierpnia 2011 09:35
Poprawiony: czwartek, 29 września 2011 10:21
Wpisany przez Marek Kowalczyk
Studenci -
Pomoc materialna