Hasło na 2014 r. to "Świętowanie zdrowego uśmiechu"
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Dentystyczną FDI. Jak dotąd obchodzony był
w dniu 12 września. Jednak decyzją FDI od 2013 roku jest świętowany 20 marca.
Jak wynika z badań interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych, przeprowadzonych z okazji obchodów Światowego dnia Zdrowia Jamy Ustnej, ponad 80 % Polaków myje zęby rano i wieczorem, ale tylko 16% po każdym posiłku.
Celem Dnia jest zwiększenie świadomości problematyki higieny jamy ustnej, jej wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka oraz poprawę poziomu zdrowia jamy ustnej na świecie. Dlatego w Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej pamiętajmy o regularnym odwiedzaniu lekarza dentysty, myciu zębów po każdym posiłku, używaniu nici dentystycznych i żuciu bezcukrowej gumy, kiedy nie możemy wyszczotkować zębów.
Jakie są przyczyny próchnicy?
Kwasy wytwarzane przez bakterie płytki nazębnej nieustannie atakują szkliwo zęba, wypłukując z niego jony wapnia i fosforanowe. Proces utraty minerałów, zwany demineralizacją powierzchni zębowych, prowadzi najpierw do powstawania na zębach drobnych zmian w postaci białych plamek, a następnie ubytków, które wymagają wypełnienia stomatologicznego.
Istotnym elementem przeciwdziałania próchnicy jest fluoryzacja wykonywana w gabinecie stomatologicznym. Polega ona na nakładaniu na powierzchnię zębów m.in. lakieru fluorowego, który zostaje chemicznie związany i zgromadzony w głębokich warstwach szkliwa. Dzięki temu na szkliwie tworzy się trwała warstwa bogata we fluor, co sprawia, że zęby stają się znacznie bardziej odporne na działanie kwasów. Fluor wspiera również remineralizację, czyli proces ponownego wysycenia szkliwa jonami (innymi słowy proces naprawy drobnych zmian próchnicowych). Aby korzyści z fluoryzacji były maksymalne, zabieg należy stosować na wyleczone zęby. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo prosta, a jednocześnie bardzo ważna, bo przeciwdziała próchnicy zębów. Żucie gumy bez cukru zwiększa wydzielanie śliny, co pomaga neutralizować kwasy osadu nazębnego, które zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy. Dodatkowo usuwa też resztki pokarmu z naszych zębów .
4 kroki do zdrowego uśmiechu:
Zdrowie jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na zdrowie naszego organizmu i na nasze samopoczucie. Oto praktyczne porady dotyczące właściwej higieny jamy ustnej, by pokochać zdrowy uśmiech!
Autor:
Monika Łukijaniuk
Zdrowia Publiczne, II rok (studia licencjackie)
Thursday, 20 March 2014 21:49 Last Updated on Tuesday, 02 May 2017 13:45