18 marca obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Narząd ten odpowiada za regulację większości funkcji naszego organizmu, w tym procesów umysłowych, które pozwalają na odbieranie, przechowywanie i przetwarzanie informacji, czyli funkcji poznawczych. Prawidłowa praca mózgu stanowi podstawę dla naszego zdrowia i życia.
O mózg można zadbać stosując odpowiednia dietę, która pomoże go chronić przed zmianami neurodegeneracyjnymi, postępującymi wraz z wiekiem. Należą do nich zaburzenia funkcji poznawczych i otępienie, w tym choroba Alzheimera. Taki model żywienia określany jest jako dieta MIND. Stanowi on połączenie diety śródziemnomorskiej oraz diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), które są przede wszystkim są stosowane w profilaktyce i dietoterapii chorób układu krążenia.Właśnie od nich dieta MIND uzyskała swoją nazwę (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) i w dużej mierze opiera się na ich założeniach, uwzględniając szczególnie produkty, zawierające składniki pozytywnie wpływające na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.Taki sposób odżywiania ma za zadanie chronić mózg przed zmianami neurodegeneracyjnymi. Do produktów, które są zalecane w diecie MIND należą:
Natomiast dieta ta wyklucza spożycie:
Co ważne, korzyści ze stosowania diety MIND mogą być jeszcze większe, kiedy dodatkowo zadbamy o aktywność fizyczną oraz intelektualną.
Pod koniec ubiegłego semestru słuchacze UniwersytetuTrzeciego Wieku mieli okazję wysłuchać wykładu mgr Agnieszki Panasiuk z Zakładu Dietetyki na temat zalet takiego sposobu odżywiania.
*Kaluźniak A., Krzymińska-Siemaszko K., Wieczorowska-Tobis, Wpływ diety na zachowanie sprawności funkcjipoznawczych przez osoby starsze – możliwości zdrowotne wynikające ze stosowaniadiety MIND, Geriatria 2018; 12:110-116
*fot paper-brain-with-light-bulb
Freitag, den 18. März 2022 um 10:57 Uhr Zuletzt aktualisiert am Mittwoch, den 23. März 2022 um 07:42 Uhr