n1

Dzień naleśnika czyli słodkie pożegnanie karnawału w United Kingdom.
 
Dzień naleśnika to nic innego jak angielski odpowiednik Tłustego Czwartku, który obchodzony jest w przeddzień Środy popielcowej. Powiązanie naleśników z dniem poprzedzającym Wielki Post ściśle wynika z tradycji, ponieważ naleśniki były sposobem na wykorzystanie wszelkich zapasów wartościowych produktów  takich jak jaja, mleko, mąka, cukier które to zostały zakazane w czasie 40 dniowego postu.

Dzień Naleśnika (inaczej Shrove Tuesday) jest świętem ruchomym, ale wypada zawsze we wtorek przed Środą Popielcową, na 47 dni przed Świętami Wielkanocnymi. W tradycji brytyjskiej w Dniu Naleśnika rodzina miała się pozbyć przed postem żywności, której spożywanie podczas postu nie było wskazane. Wśród produktów, które mogłyby wodzić Brytyjczyków na pokuszenie przed Wielkanocą, były właśnie m.in. jajka,
mleko i cukier.

Tradycja łączenia mąki, mleka i jajek, ubijania z nich jednolitej masy, a następnie smażenia cienkich naleśników sięga na Wyspach zamierzchłych czasów. Nie wiadomo, czy jest to tradycja pogańska, czy chrześcijańska, ale przepisy na naleśniki istniały już w XV w. Chrześcijanie przypisali każdemu ze składników inne znaczenie, i tak jajka symbolizują stworzenie, mąka – łaskę życia, sól – zdrowotność, a mleko – czystość.

Naleśniki w Wielkiej Brytanii je się na różne sposoby, z różnymi dodatkami. Do najbardziej popularnych dodatków należą syrop klonowy, cukier z sokiem cytrynowym oraz Nutella. W Dniu Naleśnika obowiązkowe jest też podrzucanie naleśników w trakcie smażenia– zwyczaj, którego tradycja również sięga czasów średniowiecza.

Na terenie całej Wielkiej Brytanii w Dniu Naleśnika odbywają się też przeróżne konkursy i zabawy. Najbardziej znane są biegi z naleśnikiem, który należy podczas wyścigu przynajmniej kilka razy obrócić. Najsłynniejszy bieg z okazji Shrove Tuesday ma miejsce w Olney w Buckinghamshire. W naszych czasach mamy wiele rodzaji nalenikow już nie chodzi o rodzaj nadzienia czy jest słone czy słodkie teraz sam przepis na ciasto się rózni bo sa naleśniki bezglutenowe bez jajek bez mleka itp.

Czy naleśniki są zdrowe?

Ciasto naleśnikowe przygotowane w sposób tradycyjny jest bez wątpienia bardzo kaloryczne, tuczące, a dodatkowo pełne szkodliwego cholesterolu. Czy to jednak oznacza, że aktywne osoby powinny koniecznie zrezygnować z naleśników w swojej diecie? Absolutnie nie. Można przecież przygotować ciasto na naleśniki z samych zdrowych składników. Świetnie wychodzą naleśniki zarówno z mąki jaglanej, gryczanej, migdałowej oraz ryżowej. Pełnoziarniste naleśniki będą wybornie smakować, a jednocześnie dostarczą organizmowi cennych witamin i minerałów. Niezależnie od dokonanego wyboru bezglutenowej mąki na ciasto naleśnikowe, dostarczymy sobie poważną dawkę magnezu, potasu, żelaza, a także dobrych węglowodanów Naleśniki nie stracą ani trochę na smaku, jeżeli będą pozbawione białego cukru. Możesz przecież zastąpić go równie słodkim, a znacznie zdrowszym miodem, ksylitolem lub stewią. Najlepiej jeść z rana, bo są bogate w węglowodany. Należy smażyć na rozgrzanwj teflonowej patelni bez potrzeby oleju.

n2
Zdrowe Pancake's

- 1 jajko
- 40 ml mleka
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- łyżeczka ksylitolu
- 3 łyżki mąki pełnoziarnistej
- olej kokosowy do smażenia
- ulubione dodatki - u mnie miód i truskawki

Krok po kroku
1) Jajko i mleko mieszamy trzepaczką w misce.
2) Dodajemy suche składniki i mieszamy do połączenia składników do konsystencji gęstej śmietany.
3) Patelnię smarujemy tłuszczem (pędzelkiem, albo nasączonym ręcznikiem papierowym) i rozgrzewamy.
4) Na patelni formujemy placki równej wielkości (np. 1,5 łyżki) , przerzucamy na drugą stronę, gdy na powierzchni pojawią się bąbelki powietrza (a jak się nie pojawią, to jak się zarumieni dół - sprawdzamy odchylając nożem).

Smacznego! 
Artykuł przygotowała studentka I roku Dietetyki - Alicja Szewczak


Źródła:
https://www.polishexpress.co.uk/dzis-dzien-nalesnika-czyli-slodkie-pozegnanie-karnawalu-w-ukhttp://www.fitjestgit.pl/2015/04/dietetyczne-pancakes.html

 

Thursday, 27 February 2020 19:30 Last Updated on Friday, 06 March 2020 13:50 Written by Jakub Seroczyński