Uroczyste otwarcie Centrum Badań nad Innowacjami i Domu Studenta - relacja
Dom studencki oraz Centrum Badań nad Innowacjami – część nowoczesnego Campusu PSW została oddana do użytku 7 września 2012 roku. Innowacyjne połączenie laboratoriów oraz akademika nie tylko umożliwi komfortowe warunki nauki dla studentów PSW, ale również pozwoli na rozwój badań naukowych, szczególnie w zakresie budownictwa, informatyki i nauk o zdrowiu.
Uroczystość otwarcia Centrum Badań nad Innowacjami oraz Domu Studenckiego rozpoczął prof. zw. dr hab. Mieczysław Adamowicz, Rektor PSW, witając wszystkich przybyłych gości. Koncepcję Centrum, jej wdrożenie i oczekiwania przedstawił prof. zw. dr hab. Józef Bergier, pełnomocnik Rektora ds. rozwoju uczelni, który podkreślał, że warto było czekać na otwarcie tak kluczowych dla funkcjonowania uczelni obiektów. Kierownik Centrum Badań nad Innowacjami, doc. dr Tomasz Grudniewski oraz Dyrektor Campusu, Adam Chodziński w swojej prezentacji przypomnieli, jak powstawało Centrum Badań nad Innowacjami. – Była to ogromna praca trzech zespołów, które będą mogły teraz realizować swoje marzenia – powiedział doc. dr Grudniewski. W Centrum Badań nad Innowacjami w zakresie zdrowia, technologii informatycznych oraz źródeł energii odnawialnej współfinansowanym w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej powstały nowoczesne laboratoria, dzięki którym śmiało możemy konkurować z najlepszymi ośrodkami badawczymi w Polsce. W wywiadzie dla Radia Lublin Kierownik Centrum Badań podkreślał, że trzy instytuty: Zdrowia, Budownictwa i Informatyki będą się wymieniać między sobą technologiami, doświadczeniami, osiągnięciami. – Będziemy się zajmować badaniami na temat zdrowia, gruźlicy, boreliozy, ekobudownictwa, technik przetwarzania obrazów, technik przetwarzania informacji – wszystki,, co związane z informatyką, ale w sensie opracowywania nowych technologii, nie tylko stroną informatyczną, ale również techniczną – dodał.
Adam Chodziński dodał, że akademik, znajdujący się nad Centrum Badań, jest świetną zachętą dla młodzieży do studiowania w PSW, zwłaszcza, że standard pokojów nie odbiega od hotelowego. Na studentów czeka 85 pokojów 2-osobowych, 4 pokoje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, 3 pokoje typu apartament, 6 kuchni, 2 pokoje do cichej nauki, pralnia, ale również siłownia, sala fitness i multimedialna świetlica. Jak przekonywał Dyrektor Campusu, Dom studenta przyczyni się do integracji społeczności studenckiej, stworzy nie tylko atmosferę nauki, ale też pozwoli na organizację spotkań, wymian i konferencji.
Magdalena Maciejewska, Dyrektor Departamentu Instrumentów Polityki Naukowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pogratulowała władzom uczelni sukcesów: nie tylko oddania do użytku nowoczesnych obiektów, ale również wysokiego miejsca w rankingu miesięcznika Perspektywy. Odczytała również list gratulacyjny podpisany przez Minister Barbarę Kudrycką. Andrzej Miskur, Zastępca Dyrektora Departamentu ds. kultury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego odczytał list gratulacyjny w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana. – Dzisiejsza uroczystość otwiera kolejny etap i jest zapowiedzią dalszego rozwoju – powiedział. Prezydent Białej Podlaskiej, Andrzej Czapski dodał, że z wielką radością obserwuje dynamiczny rozwój uczelni, która jest jednym ze znaczących wyróżników miasta.
Zaproszeni goście uczestniczyli w poświęceniu obiektu, które odbyło się z udziałem księdza dziekana Ryszarda Kardasa oraz ks. Sławomira Szypulskiego, Duszpasterza Akademickiego. Po zwiedzaniu obiektów i laboratoriów odbyła się także konferencja prasowa z udziałem władz uczelni, zaproszonych gości oraz dr n. med. Jolanty Paluch-Oleś i dr n. med. Małgorzaty Tokarskiej-Rodak – koordynatorek laboratorium Instytutu Zdrowia PSW, Eugeniusza Izdebskiego – prezesa firmy BUDOMEX (wykonawcy robót budowlanych), mgr. inż. Leszka Kozłowskiego, inspektora nadzoru inwestorskiego w PSW.
Prof. Józef Bergier w wywiadzie dla portalu pulsmiasta.tv poinformował, że w ciągu najbliższych trzech lat uczelnia chce rozpocząć trzeci stopień kształcenia, czyli uprawnienia do doktoryzowania. Bezwzględnym warunkiem jest dynamiczny rozwój naukowy – baza związana z kierunkami medycznymi, z informatyką i budownictwem pozwala na uruchomienie pierwszego kierunku studiów trzeciego stopnia; tym kierunkiem w strategii uczelni jest zdrowie publiczne. Nowoczesny sprzęt pozwoli zaś na publikowanie artykułów w czasopismach na najwyższym poziomie naukowym.
Paulina Rynkiewicz
Sekcja Nauki i Wydawnictw
Media o nas: http://www.pswbp.pl/index.php/pl/media-o-nas/1619-otwarcie-centrum-bada-i-domu-studenckiego
Galeria zdjęć
środa, 12 września 2012 07:28 Poprawiony: piątek, 26 października 2012 07:37