Studenci PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej zainteresowani zrealizowaniem 3-miesięcznych praktyk wakacyjnych w zagranicznej instytucji w ramach programu Erasmus, przed złożeniem aplikacji do koordynatora programu, proszeni są o zapoznanie się z poniższymi zasadami rekrutacji i kwalifikacji na wyjazd na praktyki w roku akademickim 2012/2013.
1. Zasady rekrutacji określają podstawowe kryteria przeprowadzania rekrutacji studentów na praktyki zagraniczne w ramach programu LLP Erasmus – SMP (Student Mobility Placements).
2. Student zakwalifikowany na wyjazd na praktyki musi spełniać następujące kryteria formalne:
Osoba kwalifikowana na wyjazd może posiadać dowolne obywatelstwo. Jeśli posiada obywatelstwo inne niż państwa członkowskiego UE lub EOG, powinna sprawdzić zasady odnoszące się do wyjazdu na terytorium kraju przyjmującego w związku z planowanym pobytem jako stypendysta Erasmusa.
3. Praktyka może być realizowana w instytucji przyjmującej znajdującej się na terenie kraju uczestniczącego w programie LLP/Erasmus. W Erasmusie biorą udział: kraje członkowskie UE, Chorwacja, Szwajcaria, 3 kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego – Islandia, Lichtenstein i Norwegia oraz kraj kandydujący – Turcja.
Praktyka nie może być realizowana w:
a) instytucjach Unii Europejskiej,
b) instytucjach zarządzających programami Unii Europejskiej,
c) placówkach dyplomatycznych ojczystego kraju studenta,
d) zagranicznych oddziałach polskich firm lub instytucji nie posiadających odrębnej osobowości prawnej.
Wykaz instytucji zagranicznych przyjmujących studentów na praktyki dostępny jest u Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus.
4. Realizacja praktyk musi odbyć się w terminie od 01/06/2012 do 30/09/2013 i trwać minimum 3 miesiące. Wyjazd na praktykę wymaga podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin, tj. 8 godzin dziennie × 5 dni w tygodniu, czyli 40 godzin tygodniowo. Instytucja przyjmująca na praktykę ustala na miejscu grafik pracy. Możliwa jest sytuacja, iż student będzie miał podzielony dzień pracy na np. 4 godziny rano i 4 godziny popołudniowe. Realizacja praktyki nie powinna spowodować przedłużenia okresu studiów.
5. Wyjazd na praktykę lub na studia w ramach programu Erasmus przysługuje studentowi tylko raz w czasie całych studiów. Kandydatowi nie można ponownie przyznać prawa do realizacji praktyki.
6. Student otrzymuje stypendium przyznawane z budżetu programu LLP/Erasmus na realizację wyjazdu. Stypendium to ma charakter dofinansowania i jest przeznaczone na pokrycie dodatkowych, nie zaś pełnych kosztów związanych z pobytem na praktyce. W przypadku wyjazdów typu SMP ostateczna wysokość stypendium po zatwierdzeniu jest ogłaszana po 15 maja 2013 r.
7. Student ubiegający się o wyjazd na praktykę powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz złożyć CV w języku angielskim lub niemieckim (w zależności od kraju, do którego zamierza wyjechać) do Uczelnianego Koordynatora Erasmusa w terminie do 30 kwietnia 2013r.
8. Rekrutacji studentów dokonuje Uczelniana Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Uczelniany Koordynator Erasmusa oraz pracownik Sekcji Projektów i Funduszy Europejskich zajmujący się współpracą międzynarodową.
9. Do podstawowych kryteriów kwalifikacji należy znajomość języka obcego umożliwiająca odbywanie praktyk za granicą, motywacja oraz średnia ocen ze wszystkich lat studiów poprzedzających wyjazd. Dodatkowo brane są pod uwagę takie kryteria jak: działalność w kołach naukowych, uczestnictwo w konferencjach i konkursach, działalność na rzecz Uczelni, prace naukowe.
10. Uczelniana Komisja Kwalifikacyjna przeprowadza rozmowę z kandydatem w języku obcym.
11. Na podstawie przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego Komisja sporządza protokół z kwalifikacji, który zawiera m.in. listę kandydatów do wyjazdu na praktykę, listę rezerwową, kryteria. Wzór protokołu stanowi załącznik nr 2 do Zasad rekrutacji.
12. Zamknięcie postępowania kwalifikacyjnego oraz ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 15 maja 2013r.
13. Kandydaci informowani są osobiście o wynikach postępowania.
14. Od decyzji Komisji studentowi przysługuje odwołanie, które powinno być wniesione do Uczelnianego Koordynatora Erasmusa w terminie 7 dni od daty wydania decyzji.
15. Po wniesieniu odwołania Komisja ponownie rozpatruje dokumenty złożone przez studenta oraz przeprowadza ponowną rozmowę kwalifikacyjną.
16. Z każdym zakwalifikowanym na wyjazd kandydatem sporządzana jest pisemna umowa określająca tryb i warunki realizacji wyjazdu.
17. Każdy student w dniu podpisania umowy otrzymuje Kartę Studenta Erasmusa.
18. Rezygnacja z wyjazdu.
a) Kandydat, który rezygnuje z wyjazdu przed rozpoczęciem praktyki w zagranicznym przedsiębiorstwie powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie uczelnianego koordynatora Erasmusa. Brak stosownej informacji lub naruszenie terminu wyjazdu skutkuje wykluczeniem możliwości ponownego skorzystania przez tę osobę z wyjazdu w ramach LLP Erasmus oraz koniecznością zwrotu całości otrzymanego stypendium. Konsekwencje te (oprócz zwrotu całości stypendium) nie będą zastosowane w przypadku zaistnienia okoliczności określonej jako „siła wyższa” (tj. sytuacja niezależna od studenta związana z poważną chorobą lub nieszczęśliwym zdarzeniem potwierdzona stosowną dokumentacją medyczną/policyjną).
b) Kandydat, który rezygnuje z wyjazdu w trakcie trwania praktyki powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie uczelnianego koordynatora Erasmusa. Brak stosownej informacji lub naruszenie terminu wyjazdu skutkuje wykluczeniem możliwości ponownego skorzystania przez tę osobę z wyjazdu w ramach LLP Erasmus oraz koniecznością zwrotu całości otrzymanego stypendium. Konsekwencje te nie będą zastosowane w przypadku zaistnienia okoliczności określonej jako „siła wyższa” (tj. sytuacja niezależna od studenta związana z poważną chorobą lub nieszczęśliwym zdarzeniem potwierdzona stosowną dokumentacją medyczną/policyjną).
19. Przed wyjazdem studenta na praktyki podpisywane są następujące dokumenty:
20. Uczelnia gwarantuje zaliczenie studentowi praktyki zagranicznej i uznanie jej za równoważną z praktyką odbytą w kraju, o ile stanowi ona integralną część programu studiów w uczelni macierzystej.
21. Jeżeli praktyka nie jest integralną częścią studiów, uczelnia zadba, by odnotować fakt jej realizacji w suplemencie do dyplomu.
22. Zaliczenie praktyk odbywa się na podstawie podpisanego przed wyjazdem „Porozumienia o programie praktyk” (Training Agreement). Student przebywający na praktyce musi pod koniec pobytu uzyskać pisemne zaświadczenie o pobycie w tej instytucji, zrealizowaniu programu praktyk wraz z oceną wystawioną przez opiekuna praktyk w instytucji zagranicznej.
23. Po powrocie z wyjazdu na praktyki student jest zobowiązany do wypełnienia ankiety on-line (dostępnej na stronie internetowej Narodowej Agencji programu LLP) oraz złożenia sprawozdania z praktyki.
24. Student powinien być ubezpieczony (koszty leczenia, NNW oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej).
25. Podczas procesu rekrutacji Uczelnia nie będzie preferencyjnie traktować żadnych studentów bez względu na kierunek, płeć lub obywatelstwo.
26. Stypendyści niepełnosprawni mogą wnioskować o zwiększenie stypendium składając wniosek do Uczelnianego Koordynatora Erasmusa. Zasady wnioskowania wraz z formularzem dostępne są na stronie internetowej Narodowej Agencji programu Erasmus pod adresem http://www.erasmus.org.pl/index.php/ida/34/
27. Stypendyści Erasmusa zakwalifikowani na wyjazd do kraju w którym mówi się językiem rzadziej stosowanym i nauczanym mogą ubiegać się o uczestnictwo w kursie EILC (Erasmus Intensive Language Courses). Zasady wnioskowania o udział w kursie EILC dostępne są na stronie http://www.erasmus.org.pl/strefa-uczelni/kursy-jezykowe.
Zatwierdził:
prof. zw. dr hab. Mieczysław Adamowicz
Prorektor PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
piątek, 19 października 2012 14:18 Poprawiony: poniedziałek, 22 października 2012 10:42Współpraca zagraniczna - Wyjazdy studentów na studia / praktyki