I Konferencja Naukowa pt. „Marketing terytorialny szansą rozwoju miast, gmin i regionów” 27-28 stycznia 2011 r. Relacja |
Blisko czterdziestu znakomitych prelegentów z ośrodków akademickich i PWSZ z całej Polski, a także pracowników naukowych bialskiej PSW wzięło udział w I. Konferencji Naukowej pt. „Marketing terytorialny szansą rozwoju miast, gmin i regionów” 27-28 stycznia 2011 r. Organizatorem konferencji był Instytut Ekonomii i Zarządzania PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.
Konferencję poświęconą problematyce promocji rozwoju jednostek samorządu terytorialnego zainaugurował prof. zw. dr hab. Mieczysław Adamowicz, Rektor PSW. Pierwszy dzień obrad podzielono na dwie sesje plenarne: samorząd terytorialny jako podmiot marketingu terytorialnego oraz marketing turystyczny jako forma marketingu terytorialnego. Drugiego dnia uczestnicy udali się na wyjazd studialny do Hruda, Janowa Podlaskiego i Zaborka. „W działaniach promocyjnych miast, regionów powinniśmy najpierw określić mentalną pozycję danej jednostki, czyli pozycję w umysłach odbiorców, pozycję w umysłach mieszkańców, turystów, przedsiębiorców, również i studentów, a więc najpierw powinniśmy zadać sobie pytanie: jak chcemy być widziani, jak chcemy być postrzegani, z jakimi cechami jako miasto chcemy aby nas kojarzono” – tak o swoim referacie wygłoszonym podczas konferencji mówił prof. dr hab. Andrzej Szromnik z Katedry Handlu i Inwestycji Rynkowych w Krakowie.
Wśród grona prelegentów znaleźli się pracownicy naukowi m.in. z PWSZ w Jarosławiu i Oświęcimiu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, UMCS w Lublinie, Politechniki Białostockiej, SGGW w Warszawie, Akademii Morskiej w Gdyni. Udział wziął również Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Biała Podlaska, Maciej Buczyński. „Jest to konferencja naukowa – ja jestem głównie praktykiem, więc siłą rzeczy, mając na miejscu, w Białej Podlaskiej tego typu propozycję grzechem byłoby nieskorzystanie i podbudowanie teoretycznej strony działalności, którą na co dzień się zajmuję” – skomentował swój udział w konferencji Maciej Buczyński.
Dr Agnieszka Siedlecka, Dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania podsumowuje całą konferencję: „Konferencja została zapropagowana przez nas ze względu na fakt naszego położenia terytorialnego, oraz ze względu na fakt współpracy z miastem Biała Podlaska oraz innymi jednostkami samorządowymi na tym terenie. Mamy nadzieję, że zapoczątkujemy w ten sposób naszą działalność o charakterze naukowym, która pozwoli wspomóc samorządy ściany wschodnie, aby były w stanie konkurować na rynku europejskim, ażeby mogły nawiązywać współpracę z innymi jednostkami samorządowymi – nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach Unii Europejskiej poprzez pokazanie pewnych narzędzi i instrumentów, które można wykorzystywać w tym celu”.