8 maja 2014 r. w Warszawie gościli uczestnicy wycieczki Koła Naukowego "Progress". Wzięło w niej udział  12 osób wraz z opiekunem koła mgr. Mariuszem Pyrą. Zwiedzono Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Centrum Nauki Kopernik.

Mieszczące się na Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową.

Muzeum jest miejscem spotkań ludzi, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, chcą zmierzyć się ze stereotypami i ograniczyć zjawiska zagrażające współczesnemu światu, takie jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. W tym sensie jest to miejsce dla wszystkich, promieniujące ideami otwartości, tolerancji i prawdy.

Studenci z Koła Naukowe „Progress” odbyli podczas spaceru z przewodnikiem podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Poznali odpowiedzi na pytania: - jak Żydzi pojawili się w Polsce? - w jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie? - jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie? Zwieńczeniem wizyty była projekcja filmowa, która podsumowywała współistnienie Żydów i Polaków na przestrzeni lat.

Dalsza część wycieczki obejmowała zwiedzanie i korzystanie z Centrum Nauki Kopernik. Studenci mieli możliwość poznać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach umieszczonych w sześciu galeriach stałych: świat w ruchu, człowiek i środowisko, korzenie cywilizacji, bzzz!, strefa światła, RE: generacja, teatr robotyczny.

Główny cel wyjazdu edukacyjnego, a mianowicie poszerzenie horyzontów postrzegania świata m.in. w aspektach gospodarczo-społecznych, przyrodniczych i historycznych, został zrealizowany. Zdjęcia są niewątpliwie dowodem na to, że kolejna już wycieczka Studenckiego Koła Naukowego "PROGRESS" została zaliczona do udanych oraz zapisze się w pamięci uczestników jako wspaniałe i niezapomniane przeżycie.

 

WAW1WAW6WAW2WAW4WAW5WAW3

czwartek, 12 czerwca 2014 11:09 Poprawiony: wtorek, 18 kwietnia 2017 14:14 Wpisany przez Mariusz Pyra

Koła naukowe - Koło naukowe Progress