dkms_2018

X EDYCJA REJESTRACJI POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU

Rejestracja będzie prowadzona w dniach 11-14 grudnia

w Holu budynku Rektoratu
ul. Sidorska 95/97

w godzinach 9.00 -15.30

I TY MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE!

HELPERS' GENERATION to ogólnopolska społeczność, która łączy studentów zjednoczonych wokół misji pomocy chorym na nowotwory krwi. To ludzie z różnych uczelni wyższych, studiujących na odmiennych kierunkach i obdarzeni zróżnicowanymi osobowościami. To, co dla nich wspólne, to pasja, energia i zaangażowanie. Do tej pory od I edycji w 2013 roku udało nam się wspólnie przeprowadzić 989 akcji rejestracji i zarejestrować 108 349 potencjalnych dawców szpiku. Z tej grupy już 580 osób miało okazję podzielić się cząstką siebie i dać komuś szansę na życie. Jednak w Polsce nadal co godzinę ktoś dowiaduje się o tym, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu z tych osób jedyną szansą jest przeszczep od Dawcy niespokrewnionego. Dlatego nadal potrzebujemy pomocy - Twojej pomocy!

W roku akademickim 2018/2019 rusza jubileuszowa X edycja Projektu Studenckiego, która dzieli się na odsłonę jesienną oraz wiosenną.

Jak zostać Dawcą?
Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Jak to działa?

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Dowiedz się więcej o nowotworach krwi i zostań dawcą.

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej to metoda stosowana w około 80% przypadków. Zwykle wiąże się z jednodniową wizytą w klinice pobrania i trwa od 3-5 godzin. W tym przypadku na cztery dni przed pobraniem oraz w dniu pobrania Dawca przyjmuje podskórnie tzw. czynnik wzrostu, czyli G-CSF. To substancja stymulująca tworzenie krwinek białych i powodująca uwolnienie do krwioobiegu komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym. Występuje również naturalnie w organizmie człowieka w innych sytuacjach, np. w trakcie przechodzenia infekcji. W związku z tym, u Dawcy występować mogą objawy grypopodobne, takie jak podwyższona temperatura, bóle kości, mięśni, głowy czy uczucie ogólnego rozbicia i zmęczenia. Można je skutecznie minimalizować stosując leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen czy paracetamol. W trakcie pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych, u większości Dawców mogą pojawić się takie objawy, jak drętwienie i mrowienie języka, ust i palców, rzadziej skurcze mięśni. To skutek chwilowego obniżenia poziomu wapnia we krwi, który szybko ustępuje po podaniu preparatów zawierających wapń. Po pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych wszystkie parametry krwi zwykle wracają do normy w ciągu 1-2 tygodni i są prawidłowe u większości dawców w czasie pierwszego badania kontrolnego; miesiąc od momentu pobrania. Ryzyko innych, poważniejszych zdarzeń niepożądanych jest marginalne, a co najważniejsze, dzięki wieloletniej obserwacji niespokrewnionych dawców poddawanych stymulacji G-CSF wiemy, iż nie obserwuje się długoterminowych powikłań (np. wzrostu zachorowania na choroby autoimmunologiczne czy nowotworowe).

poniedziałek, 10 grudnia 2018 10:00 Wpisany przez Ewelina Nowak