„Nowe otwarcie” - to podejmowane działania Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej na rzecz aktywizacji osób z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem postępu technologicznego, jak też nowych, wdrażanych form kształcenia w rzeczywistości on-line.
Postęp technologiczny, wzrost świadomości społecznej w sferze możliwości kształcenia osób, dla których dotarcie na uczelnię i efektywne pobieranie nauki, to już nie tylko ułatwienia w postaci rozwiązań architektonicznych, czy wyspecjalizowanych stanowisk pracy. Bazą działań są coraz powszechniejsze rozwiązania technologiczne i wymuszone, wdrożone rozwiązana związane z sytuacją pandemiczną. PSW w Białej Podlaskiej, od początku swojego istnienia kładzie nacisk na udoskonalenie procesu kształcenia ukierunkowanego na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Rozbudowywany intensywnie kampus uczelni, modyfikacja programów kształcenia oraz systemu wsparcia nawiązuje do zestawu dobrych praktyk wypracowanych przez Komisję ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Uczelnia posiada podjazdy, windy, miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz dojazdami do auli wykładowych w sposób wolny od ograniczeń architektonicznych.
Uczelnia dostępna.
Dyplomanci z niepełnosprawnościami studiujący na kierunku informatyka, podejmowali próby powiązania nowych technologii mobilnych, jako jednego ze środków do integracji środowisk osób z niepełnosprawnościami z uczelnią. Pracownicy obserwując wyjątkowe zaangażowanie studentów w proces tworzenia rozwiązań informatycznych ukierunkowanych dla osób z niepełnosprawnościami, dostrzegli, iż podejmowane działania na rzecz tej grupy osób są niewystarczające. Wydział Nauk Technicznych PSW w Białej Podlaskiej, podjął działania polegające na ułatwianiu procesu studiowania ale również na dotarciu do osób z niepełnosprawnościami, celem ich aktywizacji.
Pierwszym krokiem było zakupienie w 2019 roku systemu lokalizatorów rozmieszczonych gęstą siecią na terenie uczelni i powiązanie ich z aplikacją tworzoną przez studentów kierunku informatyka. Rolą aplikacji docelowo ma być możliwość precyzyjnej informacji, lokalizacji i prowadzenia osób z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem posiadanych urządzeń mobilnych (w tym: informacja głosowa, możliwość przywołania asystenta). Inspiracją podejmowanych działań jest też profil zatrudnienia absolwentów kierunków technicznych. Duży odsetek absolwentów podejmuje pracę na całym świecie, z chęcią pozostając nadal mieszkańcami Białej Podlaskiej. Możliwości zatrudnienia w Europie zachodniej umożliwia zdalne świadczenie pracy. Dodatkowo posiadany przez uczelnię asortyment z zakresu wirtualnej rzeczywistości oraz sytuacja związana z pandemią COVID-19, ukierunkowała władze uczelni do podjęcia dalszych kroków w celu dotarcia do środowisk osób niepełnosprawnych celem pokazania, że studiowanie mieszane a nawet zdalne w niektórych przypadkach jest możliwe. Zdobyta wiedza, może aktywizować społecznie i zawodowo osoby z niepełnosprawnościami, pozwalać rozwijać talenty i wykorzystywać je na rynku pracy. Pionierem w tego typu działaniach jest zakład Informatyki PSW w Białej Podlaskiej. Zakład ten wykorzystując najnowsze zdobycze techniki, w najbliższym roku akademickim przygotowuje się do możliwego mieszanego trybu nauki. Zastosowanie wirtualnych klas, pozwoli zintegrować środowiska, pozwoli likwidować bariery wewnętrzne, które przez lata tworzą się w osobach z niepełnosprawnościami i uzmysłowić, że niepełnosprawność i niekiedy konieczność pozostania w miejscu zamieszkania nie oznacza wykluczenia – na pewno nie oznacza wykluczenia ze społeczności akademickiej. Uczelnia wpisując się w opisany powyżej program działań, czyni starania, których celem jest pozyskanie dodatkowych funduszy na dalsza rozbudowę bazy dydaktycznej. Media transmisyjne, wirtualne środowiska pracy przestają wystarczać. Na chwilę obecną uczelnia wkracza ze swoją ofertą w środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne, organizuje spotkania i pokazowe szkolenia, zachęcając do zmiany trybu życia, wytyczenia celu i pokazując możliwości jakie daje na rynku praca zdalna.
Dzisiejszy rynek pracy również zmienia swoją naturę i organizację funkcjonowania. Pojawiają się nowe formy pracy zdalnej w np. branżach technicznych czy ekonomicznych. Prężnie i w sposób zdalny odnajdują się istniejące formy pracy typu e-business,
e-commerce, home office. Absolwenci z niepełnosprawnościami mogą z powodzeniem podejmować pracę w w/w branżach. Mimo podejmowanych na szeroką skalę działań związanych z rozbudową kształcenia na odległość, uczelnia cały czas intensywnie dostosowuje bazę dydaktyczną do udziału w procesie kształcenia osób z niepełnosprawnościami. Mając świadomość tego, ze nie można pokładać całości procesu dydaktycznego w kształceniu zdalnym, uczelnia dba o to by każdy z obiektów był przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. W 2020 r. został przeprowadzony audyt zewnętrzny związany z dostępnością infrastruktury i sukcesywnie na Uczelni wdrażane są zalecenia zawarte w dokumencie końcowym.
Aktywizacja zawodowa.
Przy zachowaniu wszelkich możliwych zasad bezpieczeństwa uczelnia organizuje spotkania z grupami osób ze środowisk i organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami. Przykładem może tu być wizyta osób z niepełnosprawnościami a będących pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Kostomłotach - osób potencjalnie zainteresowanych podjęciem kształcenia.
Goście mieli okazję uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanym wykładzie, zapoznaniem się z możliwościami jakie daje wirtualna rzeczywistość jak też poznanie struktury uczelni.
(wykład dla osób z niepełnosprawnościami-dr inż. Tomasz Grudniewski, fot. Elwira Sołoduszkiewicz)
(świat wirtualny, fot. Elwira Sołoduszkiewicz)
Celem Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej jest dotarcie, pokazanie ludziom z niepełnosprawnościami, że mogą podejmować kształcenie na różnych kierunkach studiów i w przyszłości być dobrymi kandydatami na pracowników na stacjonarnym czy rozwijającym się zdalnym rynku pracy. Uczelnia zakłada, że rozwój kształcenia zdalnego i takiej formy pracy to dopiero początek globalnego trendu, w którym niepełnosprawność przestanie być jakąkolwiek barierą. Pełnomocnik Rektora ds. Osób z niepełnosprawnościami, podejmuje wszelkie możliwe działania mające na celu aktywizację tej grupy osób. Uczelnia aplikuje do dostępnych instytucji celem pozyskania środków na rozbudowę infrastruktury i tworzenia jak najbardziej dostępnej i przyjaznej atmosfery do studiowania na swoim terenie.
Freitag, den 09. Oktober 2020 um 08:49 Uhr Zuletzt aktualisiert am Freitag, den 09. Oktober 2020 um 08:50 Uhr