http://www.pswbp.pl/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/372182151867perspektywy2022.jpg
  • 0
fizjoterapia


Z prof. zw. dr. hab. Józefem Bergierem, rektorem Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, rozmawia Roman Laszuk „Słowo Podlasia"

Rektor

*Kierowana przez pana uczelnia będzie mogła od nowego roku akademickiego nadawać stopień magistra na kolejnym kierunku. Proszę rozszerzyć czytelnikom „Słowa Podlasia", szczególnie tym kończącym licea, tę istotną dla nich informację.

– Fizjoterapia będzie szóstym kierunkiem na naszej uczelni, który uzyskał uprawnienia drugiego stopnia, czyli studia magisterskie, a zarazem czwartym na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych – po zdrowiu publicznym, pielęgniarstwie oraz turystyce i rekreacji. To pokazuje, że rozpoczęta wcześniej ścieżka do uzyskania uprawnień doktoryzowania w naukach o zdrowiu ma swoje argumenty.

*Dlaczego zdecydowaliście się akurat na fizjoterapię?

– To jeden z najbardziej perspektywicznych kierunków na rynku pracy. Polacy żyją coraz dłużej i z każdym kolejnym rokiem ten wskaźnik będzie się poprawiał, przez co nasz kraj już zbliża się pod tym względem do państw zachodniej Europy. W związku z tym osoby przygotowane zawodowo z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji będą w najbliższej przyszłości coraz bardziej poszukiwane. Drugim argumentem jest to, że obowiązująca od niedawna ustawa o zawodzie fizjoterapeuty pozwala wykonywać ten zawód jedynie absolwentom studiów magisterskich. Magister fizjoterapii nabywa uprawnienia do kierowania na zabiegi, zarezerwowane do tej pory dla lekarzy. Wreszcie po trzecie, w tym roku studia licencjackie ukończy na naszej uczelni pierwszy rocznik kierunku fizjoterapia i naturalne jest, że najlepszym rozwiązaniem dla tych absolwentów będzie dalsze kształcenie się w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej, a nie np. w Akademii Medycznej w Białymstoku czy Lublinie.

*Fizjoterapia jest chyba kierunkiem, na którym mimo demograficznego niżu nie macie problemów z naborem studentów?

– Rzeczywiście, na Wydziale Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych fizjoterapia oraz pielęgniarstwo cieszą się największym zainteresowaniem i na te kierunki przyjęcia są konkursowe. Zresztą od kilku lat notujemy stabilizację, jeżeli chodzi o liczbę studentów – każdego roku przyjmujemy ich ponad tysiąc, co sytuuje nas w krajowej czołówce.

*W sporej części są to obcokrajowcy...

– Tak, co roku zwiększa się ich ilość, obecnie jest ich czternaście procent. Głównie pochodzą z Ukrainy i Białorusi, ale są też z Rosji, Litwy, Łotwy a ostatnio nawet ze Stanów Zjednoczonych i Holandii. Gdy do tego dodamy goszczących u nas, w ramach Erasmusa, studentów z innych państw, m.in. z Turcji, Portugalii i Hiszpanii, można powiedzieć o dużym umiędzynarodowieniu naszej uczelni. I właśnie z tego względu od nowego roku akademickiego na kierunku turystyka i rekreacja będzie można u nas studiować w języku angielskim. Propozycję tę chcemy w przyszłości rozszerzyć o kolejne kierunki.

fizjoterapia

*Jakość kształcenia podlega różnej ocenie. Jak to wygląda w przypadku PSW?

– Aktualnie Wydział Nauk o Zdrowiu i Nauk Społecznych jest monitorowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oczekujemy, że uzyskamy wynik porównywalny z podobnymi wydziałami na uniwersytetach medycznych. Chcę również podkreślić systematyczny wzrost liczby doktoratów w naszej uczelni. Każdego roku kilka osób uzyskuje w różnych dziedzinach tytuł doktora, najczęściej w naukach o zdrowiu. To świadczy o naszym stałym rozwoju naukowym.

*Uczelnia ciągle rozwija swoją bazę. Co macie w najbliższych planach?

– Aktualnie trwa budowa biblioteki z czytelnią, którą ukończymy przed końcem września tego roku. Będzie to duże wydarzenie w naszej uczelni. Uczelni, która z dotychczasową bazą dydaktyczną, domem studenta i halą sportową stanie się kompletną w zakresie zmierzania ku akademickości. Ale to nie wszystko. Senat uczelni podjął decyzję o rozpoczęciu w tym roku budowy odkrytej pływalni, a kibiców piłkarskich informuję, że od nowego sezonu zamierzamy rozgrywać mecze ekstraligi kobiet na własnym boisku obok hali sportowej przy ul. Sidorskiej.

*Piłkarska drużyna kobiet to swego rodzaju sportowa wizytówka uczelni...

– Rzeczywiście. AZS PSW Biała Podlaska od dziesięciu lat występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej kobiet, a drugi zespół jest liderem trzeciej ligi województwa lubelskiego. Ponadto prowadzimy szkolenie w młodszych grupach dziewcząt, zaś w hali uczelni odbywają się zajęcia w ramach Akademii Młodych Orłów PZPN. Równocześnie oprócz siedemnastu kierunków studiów prowadzimy kształcenie w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej przy PSW, co łącznie stwarza atrakcyjną propozycję edukacyjno-sportową dziewczętom uprawiającym piłkę nożną. Bogata oferta studiów, w tym wspomnianych wcześniej sześć kierunków magisterskich, powoduje, że naszą uczelnię wybierają maturzyści z całej Polski, a kobiety przyciąga również do nas możliwość przygody z piłką nożną.

 

 

Informacje i zapisy
Sekcja Promocji i Rekrutacji
Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej
tel. +48 83 344 99 00, wew. 930
e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Tuesday, 09 February 2016 10:38 Last Updated on Tuesday, 19 July 2016 06:59 Written by Ewelina Nowak