26 marca 2014 r. obchodzony jest Światowy Dzień Epilepsji "PURPLE DAY for Epilepsy" - wydarzenia poświęconego jednej z najczęściej spotykanych chorób neurologicznych współczesnego społeczeństwa, nazywanym inaczej Lawendowym Dniem.
Pomysłodawczynią „Lawendowego Dnia” jest Cassidy Megan z Kanady. W 2008 r. dziewięcioletnia wtedy Cassidy, sama zmagająca się z epilepsją, postanowiła zmotywować innych do działania w celu propagowania wiedzy o chorobie i obalania mitów z nią związanych. Na świecie zmaga się z nią około 50 mln ludzi, w tym ok. 400 tys. Polaków.
Padaczka (inaczej epilepsja) to choroba o złożonej, różnej etiologii, cechująca się pojawianiem napadów padaczkowych. Napad padaczkowy zaś jest wyrazem przejściowych zaburzeń czynności mózgu, polegających na nadmiernych i gwałtownych, samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych.
Przyczyny padaczki
Biorąc pod uwagę etiologię padaczek, dzieli się je na: padaczki objawowe o znanej przyczynie, padaczki idiopatyczne o nieznanej etiologii (być może z predyspozycją genetyczną) oraz padaczki skrytopochodne, o prawdopodobnej, ale nieustalonej przyczynie.
Różnicowanie padaczki
Padaczka, pomimo dość typowych objawów, wymaga różnicowania z wieloma chorobami. Drgawki i utrata przytomności mogą występować w wielu przypadkach, m.in.:
Padaczka jest jedną z najpopularniejszych chorób neurologicznych. Osoby postronne obawiają się chorych na epilepsję i nie potrafią we właściwy sposób udzielić pomocy w trakcie napadu padaczkowego. Wśród nich istnieje niski poziom świadomości na temat charakteru, objawów i przebiegu choroby, co należy zrobić, gdy zobaczymy osobę, która ma atak padaczki.
Autor:
Monika Łukijaniuk
Zdrowie Publiczne, II rok (studia licencjackie)
Źródło:
http://portal.abczdrowie.pl/padaczka#klasyfikacja-padaczki