Przedsięwzięcie już drugi rok z rzędu zorganizowało Biuro Parlamentarne prof. dr hab. inż. Jerzego Buzka - w Raciborzu, we współpracy z PWSZ w Raciborzu, a ponadto w tej edycji do organizacji zaproszono Akademię Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i Narodową Akademię Nauk Pedagogicznych Ukrainy. Na tegoroczny konkurs nadesłano około 300 artykułów z wielu dziedzin takich jak: ekologia, psychologia, socjologia, filozofia, informatyka, europeistyka, edukacja, fizyka, co świadczy o szerokiej i interdyscyplinarnej możliwości pojmowania pojęcia jakim jest „zrównoważony rozwój".

Tak szerokie spektrum tematów, pojawiło się dzięki zainteresowaniu jakie wzbudził konkurs, wśród młodych naukowców studiujących na kilkudziesięciu najważniejszych uczelniach wyższych w Polsce.

Studenci rekrutują się z takich uczelni jak: Akademia Ekonomiczna z Katowic, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna z Łodzi, Akademia Pedagogiki Specjalnej z Warszawy, Akademia Techniczno-Humanistyczna z Bielska-Białej, Akademia Wychowania Fizycznego z Warszawy, Collegium Civitas z Warszawy, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa z Katowic, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Państwowa Szkoła Wyższa im. Jana Pawła II z Białej Podlaskiej, Politechniki: Opolska, Radomska i Warszawska, Szkoła Główna Handlowa z Warszawy, Uniwersytet Adama Mickiewicza z Poznania, Uniwersytety Ekonomiczne z Katowic i z Wrocławia, ponadto Uniwersytety: Jagielloński , Jana Kochanowskiego z Kielc, Łódzki, Marii Curie-Składowskiej z Lublina, Szczeciński, Śląski, w Białymstoku, Warmińsko-Mazurski z Olsztyna, Warszawski ,Wrocławski, oraz Wyższa Szkoła Ekonomiczno-Humanistyczna z Bielska-Białej. Ponadto nadesłano artykuły z kilku uczelni wyższych z Ukrainy głownie z Kijowa, Żytomierza i Czerkas.

Rada Naukowa pracowała w składzie: przewodniczący - prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek, wiceprzewodniczący: dr Teresa Jemczura doc. i Prorektor PWSZ w Raciborzu; dr hab. Franciszek Szlosek, prof. APS w Warszawie; Prof. dr Nella G. Nyczkało z NAPN Ukrainy, oraz członkowie: dr Anatol Bodanko i mgr Henryk Kretek (sekretarz). Natomiast po stronie ukraińskiej pracowali: prof. dr Kuźmіnskij Anatołіj Іwanowicz, prof. dr Bіda Olena Anatołіwna, prof. dr Dubasjeniuk Oleksandra Antonіwna, prof. Marczenko Oleksіj Wasilowicz. Rada Naukowa po przeczytaniu prac, oraz po dokonaniu wnikliwej analizy materiału, doceniła wkład intelektualny autorów, ich inwencję, sposób omówienia problemu jak i prowadzenie procesu myślowego. Konkurs zakończy międzynarodowa konferencja naukowa, która jest zaplanowana na dzień 2 kwietnia 2012 r., a odbędzie się w siedzibie Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie z udziałem znakomitych gości i naukowców z Przewodniczącym Rady Naukowej prof. dr hab. inż. Jerzym Buzkiem. Około 50 artykułów zostanie umieszczonych w wydanej z tej okazji okolicznościowej publikacji, tj. w recenzowanym sprawozdaniu z międzynarodowej konferencji naukowej. Natomiast autorzy prac zakwalifikowanych do publikacji przedstawią swoje poglądy podczas wystąpień w sesjach panelowych. I najważniejsza informacja, że wśród nich jest studentka III roku kierunku Zarządzania, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego "Progress" Instytutu Ekonomii i Zarządzania, Pani ANNA US, która pod opieką Pana mgr Mariusza Pyry, napisała pracę konkursową pt. "Edukacja dla zrównoważonego rozwoju na podstawie Instytutu Turystyki i Rekreacji PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej". Sukces taki cieszy tym bardziej, że jest to jedyna praca wybrana do publikacji z sektora państwowego wyższego szkolnictwa zawodowego.

 

 

wtorek, 03 stycznia 2012 14:59 Poprawiony: wtorek, 03 stycznia 2012 15:21 Wpisany przez Mariusz Pyra