Wydział Nauk Ekonomicznych
BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE rodzaj: studia drugiego stopnia tryb: stacjonarny i niestacjonarny profil kształcenia: praktyczny czas trwania: 4 semestry uzyskany tytuł: magister Specjalności*: • bezpieczeństwo państwa • bezpieczeństwo zdrowotne i żywnościowe * specjalność do wyboru; warunek realizacji: min 15 osób |
Absolwent dwuletnich studiów otrzymuje dyplom ukończenia wyższych studiów zawodowych i tytuł zawodowy magistra. W ramach kierunku studiów realizowane są w drodze wyboru specjalności: „bezpieczeństwo państwa” oraz „bezpieczeństwo zdrowotne i żywnościowe”.
Absolwent studiów kierunku bezpieczeństwo narodowe zostaje wyposażony w umiejętności samodzielnej pracy na różnych stanowiskach w administracji publicznej z zachowaniem zasad prawnych i etycznych. Szczególnie dotyczy to procedur związanych z procesem decyzyjnym realizowanym przez różne organy kierowania bezpieczeństwem. Absolwent będzie posiadał umiejętności pracy zespołowej oraz rozwiązywania problemów z zakresu bezpieczeństwa, w tym gromadzenia, przetwarzania i przekazywania informacji, z zachowaniem zasad tajności i poufności. Będzie znał możliwe sytuacje zagrożenia zdrowia i życia oraz będzie potrafił podjąć właściwe działania prowadzące do ich rozwiązania i wyeliminowania.
Absolwent uzyskuje szeroką wiedzę niezbędną do pracy w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych oraz w zespołach reagowania kryzysowego, w tym pod kątem potrzeb lokalnego rynku pracy.
Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe będzie przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Specjalność: bezpieczeństwo państwa
Studenci kształcący się w specjalności „bezpieczeństwo państwa” są przygotowani do wykorzystania wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa państwa. W ramach oferowanych na tej specjalności przedmiotów studenci poznają strategie bezpieczeństwa narodowego wybranych państw europejskich, społeczno-ekonomiczne bezpieczeństwo państwa oraz system bezpieczeństwa wewnętrznego RP, analizują współczesny terroryzm i zagrożenia asymetryczne. Studenci zapoznają się z zarządzaniem kryzysowym i administracją publiczną oraz działaniami Sił Zbrojnych RP oraz służb specjalnych w systemie bezpieczeństwa państwa.
Specjalność: bezpieczeństwo zdrowotne i żywnościowe
Specjalność „bezpieczeństwo zdrowotne i żywnościowe” przygotowuje studentów w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego oraz problematyki zdrowotnej w wymiarze globalnym. Studenci nabędą wiedzę i umiejętności w zakresie pozyskiwania, rejestracji i przetwarzania danych oraz analizy procesów i zjawisk z obszaru bezpieczeństwa zdrowotnego, działań ratowniczych w przypadku zagrożeń zdrowia i życia ludzkiego. Istotnym obszarem wiedzy i umiejętności absolwentów będą pozyskane informacje z zakresu epidemiologii oraz organizacji i zarządzania systemami ratownictwa w Polsce oraz w ochronie zdrowia publicznego z zachowaniem obowiązujących podstaw prawnych.