ORGANIZACJA PRAKTYK W ROKU AKADEMICKIM 2012/2013

Ważne informacje dla studentów

Zgodnie z planami studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, studentów Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej obowiązują praktyki na poszczególnych kierunkach w wymiarze tygodniowym bądź godzinowym.Ważne informacje zawarte są w kolejnych uszczegółowionych punktach.

I

INFORMACJE OGÓLNE
 

Formy odbywania praktyk:

1.Student może skorzystać z miejsc praktyk, z którymi Uczelnia podpisała porozumienia długoterminowe (załącznik Nr2).

W tej sytuacji przed realizacją praktyk należy pobrać i wypełnić „ List intencyjny – skierowanie” (załącznik Nr3) (1 egzemplarz),  oraz Deklaracja  (załącznik Nr 3) (1 egzemplarz),oba dokumanty uzupełnione o wskazane dane powinny byc złożone do Sekcji Praktyk Studenckich pok. 123R w celu weryfikacji i złożenia właściwego podpisu.

2.Student może wskazać miejsce praktyk, w którym zamierza odbyć praktykę biorąc pod uwagę możliwość zrealizowania założeń programowych. W tej sytuacji należy pobrać i odpowiednio wypełnić „List intencyjny - skierowanie" (załącznik Nr3 oraz porozumienie (załącznik Nr 4); „List intencyjny - skierowanie" - w jednym egzemplarzu oraz porozumienie - w dwóch egzemplarzach, uzupełnione o wskazane dane powinny być złożone w Sekcji Praktyk Studenckich pok.132R w celu weryfikacji i złożenia właściwego podpisu.

ZAŁĄCZNIKI DO POBRANIA NA DOLE STRONY

Pozostałe formy odbywania praktyk zawarte są w Regulaminie Praktyk

Wskazane dokumenty należy złożyć  w terminie do dnia 31.05.2013r. Po weryfikacji i złożeniu właściwych podpisów przez Uczelnię dokumenty zostaną przekazane studentom z delegacją dostarczenia ich do miejsca praktyk.

Zwrot podpisanego przez zakład przyjmujący studenta na praktykę jednego egzemplarza porozumienia będzie uprawniał studenta do otrzymania Dzienniczka Praktyk.

3. Studenci studiów niestacjonarnych, mogą ubiegać się o zaliczenie wykonywanej pracy zawodowej bądź prowadzonej działalności gospodarczej na poczet praktyk o ile profil pracy bądź prowadzonej działalności jest zgodny z założeniami programowymi praktyki danego kierunku/specjalności; - w tej sytuacji należy złożyć podanie do Rektora PSW im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, wraz z odpowiednim zaświadczeniem potwierdzającym spełnienie wskazanych wymogów. Podanie należy składać w pok. 283R Pokój Obsługi Studenta do dnia 31.05.2013r.

4. Praktyki semestru letniego mogą być realizowane w miesiącach wakacyjnych: lipiec, sierpień, wrzesień (oprócz: Pedagogiki i Filologii - patrz informacje szczegółowe).

5. Zaliczenie praktyk semestru letniego przez opiekunów praktyk z ramienia Uczelni odbędzie się w wyznaczonych i podanych do wiadomości terminach nie później niż do 10.10.2013r. studia stacjonarne, do15.10.2013r.studia niestacjonarne.  

6.Do zaliczenia każdy student jest zobowiązany:

- wypełnić 82 stronę indeksu ( w przypadku roczników posiadających indeksy) wpisując odpowiednio: rok akademicki, rok studiów, miejsce praktyk (dokładna nazwa i adres Placówki, w której student odbywał praktykę), czas trwania, podpis opiekuna z ramienia Placówki (ew. pieczątka);

- wypełnić dzienniczek praktyk;

- umieścić opinię własną;

- umieścić opinię opiekuna praktyk;

- dostarczyć strukturę oraganizacyją miejsca praktyk, raport badawczy..., bądź inną dokumantację wskazaną przez opiekuna praktyk z ramienia Uczelni;

Wyciąg z Regulaminu Studiów Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pałwa II w Białej Podlaskiej.

 

II

INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

INFORMATYKA
Praktyka powinna odbywać się głównie na stanowiskach, na których w przyszłości będzie pracował specjalista informatyk,
a w szczególności: administratora, analityka, projektanta czy programisty. W przypadku przedsiębiorstw, użytkujących komputery czy punktów serwisowych, praktykanci powinni mieć możliwość konfigurowania stanowisk komputerowych, konfigurowania sieci, testowania i diagnozowania sprzętu komputerowego, udoskonalania zestawów komputerowych.
• wymiar praktyk - 4 tyg. czas realizacji: lipiec, sierpień, wrzesień  - praktyka wymagana do zaliczenia sem. IV.

PEDAGOGIKA
Praktyka może być realizowana na koloniach letnich i obozach organizowanych przez zakłady pracy, szkoły, towarzystwa, fundacje, organizacje i stowarzyszenia kościelne i społeczne, przedszkola. Może być realizowana w szkołach (półinternat, świetlica, koła zainteresowań, praca pedagoga szkolnego, organizacja wypoczynku młodzieży po lekcjach oraz w czasie ferii i wakacji itp.), a także w przedszkolach, domach kultury i klubach osiedlowych, domach dziecka, bursach, internatach, placówkach specjalnych oraz w domach i ośrodkach pomocy społecznej

• I rok studiów - wymiar praktyk 2 tygodnie - praktyka wymagana do zaliczenia sem. II
• II rok studiów - wymiar praktyk 4 tygodnie - praktyka wymagana do zaliczenia sem. IV;
• III rok studiów - wymiar praktyk 2 tygodnie - praktyka wymagana do zaliczenia sem. VI; (czas, sposób i formę realizacji określa promotor, praktyka ma charakter praktyki dyplomowej);
• czas realizacji: lipiec, sierpień, wrzesień. Studenci I i II roku mogą również realizować praktykę w trakcie semestru letniego w dniach
i godzinach, które nie będą kolidowały z zajęciami dydaktycznymi. W tym celu na „Deklaracji Praktyk" student umieszcza i podpisuje adnotację - „wskazany termin realizacji praktyki nie będzie kolidował z zajęciami dydaktycznymi".

W przypadku specjalności Wychowanie przedszkolne ( II sem. - 40 godz, IV sem., – 80 godz., VI sem. – 60 godz.) praktyki pedagogiczne realizowane są w różnych typach szkół i placówek wybranych przez studenta. Praktyki mają następujące formy aktywności: wizyty w szkołach i placówkach, obserwowanie zajęć, asystowanie nauczycielowi prowadzącemu zajęcia, prowadzenie zajęć wspólnie z nauczycielem, samodzielne prowadzenie zajęć, planowanie i omawianie zajęć prowadzonych przez siebie i innych (nauczycieli, studentów)

SOCJOLOGIA
Student może odbywać praktykę w instytucjach społecznych, oświatowych, organach administracji rządowej, samorządu terytorialnego lub innych instytucjach życia społecznego.
• wymiar praktyk - 3 tygodnie;
• czas realizacji: lipiec, sierpień, wrzesień - praktyka wymagana do zaliczenia sem. IV;

TURYSTYKA I REKREACJA
Praktyka może być realizowana w przedsiębiorstwach turystycznych takich jak: hotele, biura podróży, ośrodki wypoczynkowe, ośrodki sportowo - rekreacyjne, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki informacji turystycznej i inne prowadzące działalność turystyczno - rekreacyjną.
• II rok - wymiar praktyk 4 tygodnie;
• czas realizacji: lipiec, sierpień, wrzesień - praktyka wymagana do zaliczenia sem. IV

ZARZĄDZANIE
Praktyka ma na celu kształcenie studentów w zakresie kierowania, administrowania i zarządzania przez umożliwienie studentom nabywanie doświadczeń związanych z funkcjonowaniem podmiotów gospodarczych, instytucji społecznych i oświaty, organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz innych jednostek organizacyjnych w życiu społeczno - gospodarczym.
• wymiar praktyk - 3 tygodnie;
• czas realizacji: lipiec, sierpień, wrzesień. Studenci studiów stacjonarnych realizują praktykę na I roku studiów - praktyka wymagana do zaliczenia sem. II. Studenci studiów niestacjonarnych realizują praktykę na II roku studiów - praktyka wymagana do zaliczenia semestru IV.

FILOLOGIA SPECJALIZACJA NAUCZYCIELSKA: JĘZYK ANGIELSKI, JĘZYK ROSYJSKI
Oprócz praktyki pedagogiczno - psychologicznej, obserwacji lekcji, studenci kierunku filologia zobowiązani są do odbycia praktyki zblokowanej ze specjalności głównej i specjalności dodatkowej.
• wymiar praktyk:
- 60 godzin na specjalności głównej (35 samodzielnie prowadzonych lekcji + 25 obserwacji);
- 45 godzin na specjalności dodatkowej (20 godzin samodzielnie prowadzonych lekcji + 25 obserwacji) - istnieje również możliwość realizacji praktyk w trakcie semestru zimowego 2011r - praktyka wymagana do zaliczenia semestru V.

SPECJALIZACJA: TRANSLATORYKA
Praktyki w wymiarze 4 tygodni / 160 godz./, realizowane są po II roku studiów (tzn. po IV sem.) jako praktyki ciągłe wakacyjne, a w razie potrzeby mogą być kontynuowane do końca listopada ( V sem. studiów). Miejsca odbywania praktyk, zgodnie z obowiązującym programem praktyk to: biura tłumaczeń/firmy tłumaczeniowe, kancelarie prawnicze, wydawnictwa zajmujące się tłumaczeniami literackimi z wykorzystaniem języka angielskiego oraz tłumaczeniami różnych typów tekstów użytkowych w języku angielskim, przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, firmy transportowe, spedycyjne, organizacje i urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje medialne, agencje turystyczne, fundacje, instytucje prowadzące współpracę z kontrahentami z anglojęzycznego obszaru językowego. Studenci mogą brać również udział w obsłudze wystaw, targów, spotkań o charakterze biznesowym,, w pracach biur podróży.

W celu dopełnienia formalności związanych z realizacją praktyk, należy pobrać dokumenty wymienione w informacjach ogólnych i złożyć w wyznaczonym terminie do pokoju Sekcji Praktyk (pok.132R).

● w celu realizacji praktyk pedagogicznych należy pobrać „Deklarację Praktyk" (załącznik Nr 3), porozumienie (załącznik Nr 5), Umowę- Zlecenia (załącznik Nr 6 - specjalność główna), Umowę Zlecenia (załącznik Nr 7 - specjalność dodatkowa), Deklaracja do celów ZUS (załącznik Nr 8) Organizacja praktyki zblokowanej od strony formalnej jest analogiczna do praktyki pedagogiczno - psychologicznej.

SPECJALIZACJA: JĘZYK ROSYJSKI W BIZNESIE Praktyka zawodowa, którą zgodnie z założeniami realizować można już od semestru III ze wskazaniem na miesiące wakacyjne: lipiec, sierpień, wrzesień, w wymiarze 4 tygodni. W tym celu należy pobrać dokumenty wymienione w informacjach ogólnych i złożyć w wyznaczonym terminie do pokoju Sekcji Praktyk (pok.132R).

RATOWNICTWO MEDYCZNE
Uczelnia zapewnia odbycie praktyk studenckich w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej, Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ, a także Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. Tylko w wyjątkowych sytuacjach i po wcześniejszym dostarczeniu podania, istnieje możliwość zamiany realizacji miejsca praktyk na wybraną przez siebie Placówkę. Podanie wraz z wypełnioną Deklaracją praktyk w jednym egz. (załącznik Nr 3) oraz porozumieniem w dwóch egz. (załącznik Nr 4) należy złożyć do 31 05.2013 r. w pokoju 132R.

Studenci studiów niestacjonarnych, którzy do wyznaczonego terminu nie dostarczą zgody z wybranej przez siebie Placówki, bądź nie złożą podania o zaliczenie wykonywanej pracy na poczet praktyk zostaną przydzieleni do grup realizujących praktyki w Białej Podlaskiej.

Do 31.05.2013 r. studenci są zobowiązani dostarczyć do pok. 132R książeczki sanitarno-epidemiologiczne wraz z kartą uodpornienia oraz zaświadczenie ubezpieczenia od NNW/może być poświadczona lista zbiorcza/ pod rygorem niedopuszczenia do praktyk.

Wymiar praktyk:

I rok

• 80 godz. (II sem.) Studenci realizują 40 godz./tydzień, 1 dzień - 8 godz. dydaktycznych /6 godz. zegarowych/ - SOR. Praktyka wymagana do zaliczenia sem. II.

II rok

• 80 godz. (IV sem.) - Pogotowie Ratunkowe
• 80 godz. (IV sem.) - Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza
• 40 godz. - obóz letni (IV sem.)
Praktyka wymagana do zaliczenia sem. IV.

III rok

• 40 godz. - obóz zimowy (V sem.) Praktyka wymagana do zaliczenia sem V.
• 80 godz. – SOR (VI sem.) Praktyka wymagana do zaliczenia sem VI.
Praktyka wymagana do zaliczenia sem. VI.

ZDROWIE PUBLICZNE

Studia II stopnia

Wymiar praktyk:

I rok nabór 2012/2013

• 3 tygodnie/120 godz. (II sem.) –  praktyka wymagana do zaliczenia sem. II.

II rok nabór 2011/2012

  • 2 tygodnie  (80godz) III sem.-praktyka wymagana do zaliczenia sem. III

Studia I stopnia

I rok nabór 2012/2013
Wszystkie specjalności

• 4 tygodnie (II sem.) - Zakład Opieki Zdrowotnej - praktyka wymagana do zaliczenia sem. II.

II rok nabór 2011/2012

Specjalność: Zarządzanie w Ochronie Zdrowia

• 1 tydzień (IV sem.) - ZUS/KRUS, Firmy Ubezpieczeniowe
• 1 tydzień (IV sem.) - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Wydział Spraw Społecznych Praktyka wymagana do zaliczenia sem. IV.

Specjalność Zarządzanie i promocja zdrowia w odnowie biologicznej
 
• 2 tygodnie (IV sem.) - Jednostka administracji związana z sektorem zdrowotnym (miejsce realizacji praktyk: administracja szpitalna, przychodnie, NFZ,  Urząd Miasta Biała Podlaska - Wydział Spraw Społecznych).Praktyka wymagana do zaliczenia sem. IV

ROLNICTWO
Studenci powinni poznać warunki działalności gospodarstwa, strukturę użytków rolnych, strukturę zasiewów, obsadę inwentarza i zagadnienia związane z zatrudnianiem pracowników oraz zapoznać się z działalnością firm zajmujących się obsługą rolnictwa.
• wymiar praktyk - 8 tygodni;
• czas realizacji: lipiec, sierpień, wrzesień. Studenci realizują praktykę na III roku (VI sem.).
Praktyka wymagana jest do zaliczenia sem. VI.

BUDOWNICTWO
Celem praktyki jest zapoznanie studentów z:
- organizacją i stosowaną technologią produkcji budowlanej, oceną jakościową oraz nazewnictwem stosowanym w budownictwie;
- działalnością przedsiębiorstw budowlanych, administrowaniem i zarządzaniem procesem i przedsiębiorstwem budowlanym;
- działalnością przedsiębiorstw budowlanych;
- nowymi technologiami stosowanymi w budownictwie;
- budownictwem ekologicznym;
- działalnością poszczególnych jednostek obsługi budownictwa.
• wymiar praktyk:
- I rok (II sem.) - 2 tygodnie - praktyka geodezyjna wymagana do zaliczenia II sem.
- II rok (IV sem.) - 2 tygodnie - praktyka z geologii i geotechniki wymagana do zaliczenia IV sem.
- III rok (VI sem.) - 4 tygodnie - praktyka inżynierska wymagana do zaliczenia VI sem.
• czas realizacji: lipiec, sierpień, wrzesień.

BEZPIECZENSTWO NARODOWE
Praktyka na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe ma na celu poznanie przez studentów zasad funkcjonowania różnych instytucji
i podmiotów gospodarczych uczestniczących w procesach z zakresu bezpieczeństwa narodowego oraz praktyczną naukę
w wybranych strukturach organizacyjnych tych jednostek. Studenci w ramach praktyk poznają funkcje zarządzania (planowania, organizowania, motywowania i kontrolowania) w określonej instytucji oraz praktycznie zapoznają się z podejmowanymi przez te instytucje działaniami. Dodatkowymi celami praktyki może być wzbudzenie u studentów zainteresowania funkcjonowaniem podmiotów sfery bezpieczeństwa narodowego oraz zachęcenie ich do związania swojego rozwoju osobistego z pracą w sektorze organizacji
i podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem narodowym.

Wymiar praktyk

• I rok (II sem.) – 2 tyg.-praktyka wymagana do zaliczenia II sem.

• II rok (IV sem.) – 4tyg.- praktyka wymagana do zaliczenia IV sem.

Czas realizacji praktyk: lipiec, sierpień, wrzesień.

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

Praktyka na kierunku Finanse i Rachunkowość ma na celu zapoznanie studentów z zasadami funkcjonowania różnych instytucji i jednostek gospodarczych oraz umoziwienie weryfikowania wiedzy zdobytej na zajęcich dydyaktycznych w wybranych strukturach organizacyjnych tych jednostek. Studenci w ramach praktyk poznają fukcje zarządzania oraz praktycznie zapoznają się z podejmowanymi przez te instytucje decyzjami, związanymi z m.in. problematyką finansów i rachunkowości.

Wymiar praktyk

  •  II rok (IV sem.) - 4 tyg.-praktyka wymagana do zaliczenia IV sem.

Czas realizacji praktyk: lipiec, sierpień, wrzesień.

UWAGA !

Informacje szczegółowe dotyczą osobliwości występujących na poszczególnych Kierunkach /specjalnościach. Do prawidłowej realizacji praktyk należy je łączyć z informacjami zawartymi w części ogólnej.

Do pobrania:
 zalacznik_Nr_2_-_Porozumienia_dugoterminowe.pdf
 zalacznik__Nr_3_List_intencyjny.pdf

 zalacznik_Nr4_Porozumienie_oglne.pdf

 zalacznik_Nr_4_Porozumienie_Ratownictwo_Pielgniarstwo.pdf

 Zacznik_Nr5_Porozumienie_ze_szkola.pdf

 ZALACZNIK_Nr_6_Umowa.pdf

 ZALACZNIK_Nr_7_Umowa.pdf

 Zalacznik_Nr_8_Oswiadczenie_do_cel._ZUS.pdf

 Program_praktyk_Bezpieczestwo_Narodowe_IIrok.pdf

 

 

wtorek, 05 lutego 2013 11:08 Poprawiony: wtorek, 29 października 2013 13:08 Wpisany przez Bernardyna Darecka

Praktyki programowe