Studenci II roku budownictwa Bartosz Andrzejczuk. Łukasz Czeczot, Jowita Gromysz, Magdalena Michaluk i Edyta Wołosowicz w artykule ,,Nanotechnologia w budownictwie” prezentowanym na II OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI STUDENCKICH KÓŁ NAUKOWYCH pt:,,Koła Naukowe – szkołą twórczego działania”, starali się odpowiedzieć na pytanie: czy nanotechnologia w odniesieniu do budownictwa może stać się szansą rozwoju dziedziny? Obecnie po upływie kolejnych lat to pytanie nadal pozostaje otwartym.
Nanotechnologia – to ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów), czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek. ( def. wg. Wikipedii – dla zainteresowanych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Nanotechnologia ).
Przemysł budowlany, zwłaszcza w zakresie chemii budowlanej znajduje coraz więcej zastosowań dla nanotechnologii. Dzieje się tak dlatego, gdyż zastosowanie już niewielkich domieszek nanoskładników, powoduje znaczne polepszenie właściwości materiałów budowlanych i wykończeniowych.
W latach 2004-2013 przewidywany jest rozwój pięciu grup materiałów budowlanych z zastosowaniem nanotechnologii. Przewidywane jest poprawienie odporności stali na korozję, stworzenie nowych mieszanek betonowych oraz nowych technologii zbrojenia rozproszonego betonu, czy też stworzenie nowych technologii w zakresie wykorzystania drewna w budownictwie.
W chwili obecnej nanotechnologię najczęściej stosuje się w farbach i tynkach, wykorzystując biobójcze właściwości atomów srebra. Jony srebra wnikają w głąb komórki drobnoustroju i zaburzają jej podział komórkowy, tym samym niszcząc bakterie. Rozwiązania nanotechnologiczne mogą być też stosowane do materiałów drewnianych, zmniejszając ich łatwopalność. Efekt ten uzyskuje się przez naniesienie warstwy preparatu, który w przypadku pożaru pęcznieje i ulega szybkiemu zwęgleniu , powodując powstanie powłoki, która utrudnia dostęp do drewna i ogranicza dostęp tlenu do materiału.
Preparaty te w przypadku pożaru nie emitują też szkodliwych dla zdrowia związków.
Główne grupy materiałów z zastosowaniem nanotechologii:
- tynki zewnętrzne, (właściwości samooczyszczające),
- masy tynkarskie wewnętrzne, płyty gipsowo-
- tynki ozdobne (właściwości samooczyszczające na zewnątrz i dezodoryzujące wewnątrz),
- farby do wymalowań zewnętrznych i wewnętrznych (właściwości samooczyszczające na zewnątrz i dezodoryzujące wewnątrz).
- farby do zastosowań specjalnych(właściwości samooczyszczające na zewnątrz i dezodoryzujące wewnątrz, właściwości biobójcze),
- fugi, silikony i zaprawy klejowe ( właściwości biobójcze),
- preparaty do wykonywania biobójczych powłok ochronnych do nakładania na praktycznie wszystkie rodzaje powierzchni,
- preparaty do zabezpieczenia, czyszczenia i pielęgnacji powierzchni.
- samoczyszczące szkła okienne.
- bezpieczne systemy klimatyzacji i filtracji powietrza (właściwości biobójcze),
- podłogi i wykładziny (właściwości biobójcze),
- stolarka otworowa, okna, drzwi, fasady, ogrody zimowe(właściwości biobójcze),
- szeroki asortyment wyrobów i galanterii budowlanej z PCV, PP, PE, PS i innych polimerów (właściwości samooczyszczające, właściwości
biobójcze i hydrofobowe).
Na polskim rynku w nanotechnologii w chwili obecnej są dostępne preparaty zarówno do malowania i zabezpieczania powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych, zabezpieczania materiałów drewnianych, fugowania, a także tynki, cementy, podkłady, grunty o różnych właściwościach w zależności od wykorzystanego materiału i technologii.
Na efekty będziemy musieli czekać kilka lat, ale z pewnością warto.