W dniach 29 VI-1 VII odbyła się XXVI Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie pod Zamościem. Organizatorami wystawy byli Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Ośrodek Szkoleniowo-Wystawienniczy w Sitnie. Jak co roku, również i w tym, nie mogło zabraknąć przedstawicieli Instytutu Rolnictwa Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej, a wśród nich prof. dr hab. Stanisław Kondracki, który jest członkiem komisji sędziowskiej oceny trzody chlewnej. Natomiast przedstawicielem Koła Naukowego Instytutu Rolnictwa Państwowej Szkoły Wyższej była Katarzyna Łącka-Borowik.
Wystawa w Sitnie jest najstarszą wystawą regionalną, na którą co roku przyjeżdżają rzesze ludzi. Kilkuhektarowe tereny wystawowe w podzamojskiej miejscowości odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób, wśród nich rolnicy, hodowcy, pasjonaci sztuki rolniczej oraz studenci.
W tym roku do Sitna przyjechało 386 wystawców z całej Polski. Dominowały stoiska firm z branży rolnej oferujące: maszyny i sprzęt rolniczy, artykuły do produkcji rolnej, pasze dla zwierząt w tym: premiksy i preparaty mlekozastępcze, nawozy, środki ochrony roślin, wyposażenie budynków inwentarskich, materiały budowlane. Oferowano także produkty ekologiczne, żywność, rękodzieło, pamiątki, wyroby z wikliny, sprzęt jeździecki oraz samochody. Zwiedzający mogli zapoznać się także z ofertami edukacyjnymi i bankowymi.
Najważniejszym punktem wystawy był pokaz zwierząt hodowlanych, spośród których dokonano wyboru: czempionów, wiceczempionów i superczempionów. Do udziału w wystawie 156 hodowców zgłosiło ponad pół tysiąca zwierząt. W piątek, pierwszego dnia Wystawy ocenie poddano ponad 300 sztuk gołębi, drobiu ozdobnego i użytkowego oraz króliki. Zwierzęta te prezentowane i oceniane były w halach wystawienniczych. Natomiast bydło, konie, owce, trzoda chlewna poddawane ocenie były na wolnym powietrzu. Nad prawidłowym przebiegiem prezentacji i oceny trzody chlewnej czuwali przedstawiciele Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej-Polsus.
Zwierzęta przygotowane i dostarczone przez hodowców oceniane były przez komisje i składy sędziowskie na podstawie regulaminów ocen sporządzonych dla każdej grupy zwierząt.
W skład komisji sędziowskiej oceny trzody chlewnej wchodzili:
1) prof. dr hab. dr h.c Marian Różycki – Instytut Zootechniki Balice – przewodniczący
2) prof. dr hab. Stanisław Kondracki – Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w
Siedlcach
Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej
3) prof. dr hab. Andrzej Stasiak – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
4) mgr inż. Mirosława Gamoń – PZHiPTCH „Polsus” Filia w Lublinie
W podsumowaniu oceny zwierząt komisja wyróżniła tytułem czempiona 5 knurów i 6 loszek różnych ras. Tytuł wiceczempiona uzyskało także 5 knurów i 6 loszek. Za zwierzęta o najwyższych wartościach hodowlanych, oszacowanych na podstawie specjalnego indeksu (BLUP ZWH), uznano knura i loszkę ras czystych z tej samej hodowli, prowadzonej przez Karola Kropiwca. Komisja postanowiła wyróżnić w stopniu wiceczempiona loszkę rasy puławskiej z hodowli Andrzeja Kołtuna za zgodność ze wzorcem rasy zachowawczej ( pokrój, użytkowość).
Najlepsze zwierzęta otrzymały tytuł czempiona, a hodowców uhonorowano dyplomami, pucharami i nagrodami. Czempiony można było ponownie obejrzeć podczas prezentacji zwierząt na ringu głównym w niedzielę.
Podczas wystawy odbyły się interesujące seminaria naukowe, kiermasze: pszczelarski i ogrodniczy oraz konkursy. Drugiego dnia wystawy(30.VI) w zabytkowej sali pałacowej Ośrodka w Sitnie zostały wygłoszone cztery referaty o tematyce rolniczej. W pierwszym wystąpieniu Urszula Wojewoda i Małgorzata Piróg reprezentujące Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli omówiły temat „Zagroda edukacyjna- idea i korzyści”. Drugi wykład na temat rozwoju pszczelarstwa w Polsce wygłosił Tadeusz Sabat- Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego. Następnie prof. nadzw. dr hab. Marek Babicz przedstawił „Historię hodowli rasy wielkiej białej polskiej i polskiej białej zwisłouchej na Lubelszczyźnie”. Natomiast prof. dr hab. dr h.c. Marian Różycki przybliżył zagadnienie „Prace hodowlane w obrębie rasy wielkiej białej polskiej i polskiej białej zwisłouchej na przestrzeni 50 lat”.
W niedzielę zaprezentowano zwycięzców regionalnego etapu konkursu Agroliga. Komisarz Wystawy Grażyna Różycka wyjaśniła, że kryteria, jakie brano pod uwagę oceniając gospodarstwa startujące w tym konkursie to: estetyka i czystość obejścia, stosowanie nowych technologii oraz kondycja finansowa. Pierwsze miejsce wśród rolników zajęli Krystyna i Jan Chajęccy z Marianki w gminie Księżpol. Właściciele gospodarstwa o powierzchni 8,9 ha, specjalizującego się w produkcji żywca wieprzowego. Nagrodzone gospodarstwo sprzedaje rocznie ponad 4,5 tys. sztuk tuczników i dysponuje nowoczesną, zmechanizowaną tuczarnią, wyposażoną m.in. w system wentylacyjny z automatyczną regulacją temperatury i wilgotności oraz linie do rozprowadzania pasz i leków dla zwierząt. Pierwsze miejsce wśród firm zdobyły Zakłady Młynarsko-Zbożowe s.c. Władysław Brzozowski i Wojciech Goławski z Werbkowic, zajmujące się przede wszystkim produkcją mąki. Odbył się także po raz szósty widowiskowy konkurs oprowadzania cieliczek przez dzieci hodowców. Obecność dzieci stwarza nadzieję, że hodowla świń w województwie lubelskim będzie wzrastać i rozwijać się. Pasja do hodowli zwierząt została im zaszczepiona przez rodziców i przyniesie na pewno zamierzony sukces hodowlany.
Wystawa w Sitnie jest dobrą okazją nie tylko dla rolników, by nawiązać nowe kontakty, spotkać się z innymi hodowcami, wymienić doświadczeniem oraz zapoznać się z najnowszymi technologiami, ale także dla studentów, aby uczyć się od najlepszych.
Katarzyna Łącka-Borowik
Studentka IV roku kierunku Rolnictwo