Załącznik do Zarządzenia Rektora
nr 32/2011 z dnia 04.10.2011roku

R E G U L A M I N
przyznawania i ustalania wysokości świadczeń pomocy materialnej dla studentów
Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

§ 1

ZASADY OGÓLNE

1. Student może otrzymać pomoc materialną z funduszu pomocy materialnej dla studentów utworzonego przez Państwową Szkołę Wyższą im. Papieża Jana Pawła II (zwaną dalej PSW) ze środków przeznaczonych na ten cel z budżetu państwa.

2. Pomoc materialna może być przyznana studentowi, który spełnia warunki określone w ustawie z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164 poz. 1365 z późn. zm.) i w niniejszym regulaminie.

3. Formy pomocy materialnej dla studentów wypłacane przez Uczelnię:

1) stypendium socjalne,
2) stypendium rektora dla najlepszych studentów,
3) stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych,
4) zapomoga,
5) stypendium ministra za wyniki w nauce,
6) stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe. 1

4. Świadczenia pomocy materialnej są przyznawane na wniosek studenta.

5. Świadczenia stypendialne przyznaje Uczelniana Komisja Stypendialna.

6. Decyzje Uczelnianej Komisji Stypendialnej podpisuje przewodniczący Komisji lub działający z jego upoważnienia wiceprzewodniczący.

7. Od decyzji Uczelnianej Komisji Stypendialnej studentom w sprawie stypendium socjalnego, stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi przysługuje odwołanie do Odwoławczej Komisji Stypendialnej składane w terminie 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie jest rozpatrzone w terminie 30 dni od daty wpływu do Odwoławczej Komisji Stypendialnej. Decyzje Odwoławczej Komisji Stypendialnej są doręczane korespondencyjnie za potwierdzeniem odbioru. Decyzje te podpisuje przewodniczący Odwoławczej Komisji Stypendialnej.

8. W przypadku decyzji w sprawie stypendium rektora dla najlepszych studentów przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

9. Nadzór nad działalnością Uczelnianej Komisji Stypendialnej oraz Odwoławczej Komisji Stypendialnej sprawuje Rektor PSW. W ramach tego nadzoru Rektor może uchylić decyzje Uczelnianej Komisji Stypendialnej i Odwoławczej Komisji Stypendialnej, niezgodne z przepisami ustawy lub regulaminu.

10. Świadczenia pomocy materialnej są przyznane na 9 miesięcy roku akademickiego, tj. od 01 października br. do 30 czerwca roku następnego (X,XI,XII,I,II - pierwszy semestr; III,IV,V,VI – drugi semestr), z wyjątkiem przypadku, gdy ostatni rok studiów, zgodnie z planem studiów, trwa tylko jeden semestr z zastrzeżeniem § 6 ust 2.

11. Dokumentację stypendialną gromadzi i przechowuje Dział Spraw Studenckich.

12. Student studiujący równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymać stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, zapomogę, stypendium rektora dla najlepszych studentów tylko na jednym, wskazanym przez studenta kierunku studiów.

13. Studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, nie przysługuje stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, zapomoga, stypendium rektora dla najlepszych studentów, chyba, że kontynuuje on studia na drugim stopniu w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.

14. Student jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o niepobieraniu świadczeń pomocy materialnej na więcej niż jednym kierunku.

15. Studentowi przebywającemu na urlopie dziekańskim przysługują świadczenia pomocy materialnej oprócz stypendium socjalnego, stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych, chyba że Uczelniana Komisja Stypendialna postanowi przyznać w/w stypendia.

16. Wypłata przyznanych świadczeń pomocy materialnej zostaje wstrzymana od miesiąca następującego po miesiącu, w którym udzielono urlopu dziekańskiego.

17. Student przebywający na urlopie dziekańskim z przyczyn zdrowotnych może w wyjątkowych, uzasadnionych i udokumentowanych przypadkach otrzymać stypendium socjalne. Decyzję o przyznaniu w/w świadczenia podejmuje Uczelniana Komisja Stypendialna.

18. W indywidualnym, wyjątkowo uzasadnionym i udokumentowanym przypadku, stypendium socjalne, stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, zapomoga może być przyznane studentowi powtarzającemu rok, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji materialnej.

19. Student traci prawo do świadczeń pomocy materialnej, o których mowa w ust.3, jeżeli nie uzyskał wpisu na kolejny semestr studiów (został wykreślony z listy studentów), został zawieszony w prawach studenta prawomocnym orzeczeniem komisji dyscyplinarnej lub decyzją rektora. Wypłata przyznanych świadczeń zostaje wstrzymana od miesiąca następującego po miesiącu, w którym student został zawieszony w prawach studenta.

20. Rektor PSW w porozumieniu z Zarządem Samorządu Studentów ustala i podaje w odrębnych komunikatach:

a) wysokość miesięcznego dochodu netto uprawniającego do ubiegania się o świadczenia pomocy materialnej
b) rodzaj niezbędnych dokumentów i zaświadczeń obowiązujących przy składaniu wniosków o pomoc materialną,
c) wysokość poszczególnych świadczeń pomocy materialnej.

21. W przypadku, gdy powstaną wątpliwości, co do występujących w sprawie okoliczności, mających wpływ na prawo studenta do świadczeń pomocy materialnej, ma on obowiązek w czasie nie dłuższym niż 14 dni od otrzymania wezwania, złożyć wyjaśnienia lub dodatkowe dokumenty.

22. Student, który decyzją rektora został skreślony z listy studentów zachowuje prawo do świadczeń pomocy materialnej, jeżeli w wyniku odwołania uchylona została decyzja o skreśleniu.

23. Udokumentowane wnioski studenci składają w Dziale Spraw Studenckich w terminie do 30 października (pierwszy nabór) i do 15 dnia każdego miesiąca (od listopada do czerwca). W przypadku przekroczenia tego terminu pomoc materialna może zostać przyznana od następnego miesiąca po złożeniu kompletnego wniosku. Wyjątek stanowi stypendium rektora dla najlepszych studentów, wnioski o ich przyznanie należy złożyć do 30 października.

24. Świadczenia pomocy materialnej są wypłacane przelewem na osobiste konto bankowe studenta.

25. Kwotę stypendium zaokrągla się do pełnych złotych, zgodnie z zasadą matematyczną.

26. Rektor w porozumieniu z Zarządem Samorządu Studenckiego dokonuje podziału środków na stypendia. Po odliczeniu środków na stypendia specjalne dla osób niepełnosprawnych, pozostałe środki przeznacza się na pomoc materialną w taki sposób, że środki przeznaczone na stypendium rektora, stanowią nie więcej niż 40% środków przeznaczonych łącznie na stypendia rektora dla najlepszych studentów, stypendia socjalne  i zapomogi.

§ 2

CUDZOZIEMCY

Przepisy powyższego regulaminu dotyczą także osób, niebędących obywatelami polskimi.

1. Jeżeli są obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA (tj. Republiki Islandii, Księstwa Lichtensteinu i Królestwa Norwegii), posiadającymi środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów utrzymania podczas studiów, mogą podejmować i odbywać w Polsce studia. Jeżeli zostaną przyjęci na studia na zasadach dotyczących obywateli polskich, wówczas przysługuje im, tak jak studentom polskim prawo do ubiegania się o stypendia i zapomogi, z wyłączeniem prawa do stypendium socjalnego.

2. Jeżeli są:

- pracownikami migrującymi, będącymi obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA (tj. Republiki Islandii, Księstwa Lichtensteinu i Królestwa Norwegii) i są lub byli zatrudnieni w Polsce a także członkowie ich rodzin, o ile mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemcami, którym udzielono zezwolenia na osiedlenie się;
- cudzoziemcami, posiadającymi status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemcami, korzystającymi z ochrony czasowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- cudzoziemcami legitymującymi się Kartą Polaka;

mają prawo ubiegać się o wszystkie świadczenia pomocy materialnej, pod warunkiem, że są przyjęci na studia na zasadach obowiązujących obywateli naszego kraju.

3. Cudzoziemcy pochodzący z państw nie będących członkami Unii Europejskiej i EFTA, którzy nie należą do grona osób wymienionych w ust. 1 i 2, nie mogą ubiegać się o pomoc materialną przysługującą obywatelom polskim (tj. stypendia i zapomogi), wypłacaną ze środków otrzymywanych na ten cel przez PSW z budżetu państwa.

§ 3

STYPENDIUM SOCJALNE

1. Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. Warunkiem ubiegania się o stypendium socjalne jest złożenie wniosku na odpowiednim formularzu wraz z dołączonymi wymaganymi zaświadczeniami, dokumentującymi dochody miesięczne netto na jedną osobę w rodzinie studenta.

2. Podstawowym kryterium przyznania stypendium socjalnego jest miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie studenta nie przekraczający kwoty ustalonej przez Rektora:

a) dochód netto przedstawiany przez studenta podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych tj. - przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne i pomniejszony o podatek dochodowy (zawierający nie odliczoną składkę na ubezpieczenie zdrowotne)

b) dochód netto przedstawiany przez rodziców studentów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych tj. - przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne i pomniejszony o podatek dochodowy (zawierający nie odliczoną składkę na ubezpieczenie zdrowotne),

c) dochód netto, przedstawiany przez rodziców studentów, prowadzących działalność gospodarczą na zasadach karty podatkowej i ryczałtu ewidencjonowanego, deklarowany a nie udokumentowany, pomniejszony o należny zryczałtowany podatek dochodowy i zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, nie może być niższy niż sześciokrotność sumy należnego zryczałtowanego podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne,

d) dochód z gospodarstwa rolnego obliczony na podstawie liczby hektarów przeliczeniowych znajdujących się w posiadaniu rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym datę złożenia wniosku.

Dochód całkowity rodziny jest liczony zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 29 grudnia 2005r. o świadczeniach rodzinnych./Dz.U. z dnia 30 grudnia 2005r./

3. Zaświadczenia z Urzędu Skarbowego są ważne trzy miesiące od daty wydania zaświadczenia, pozostałe zaświadczenia jeden miesiąc od wystawienia zaświadczenia.

4. Student studiujący równolegle w PSW i innej Uczelni, i ubiegający się o przyznanie świadczeń pomocy materialnej w PSW, jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie, że nie korzysta w innej Uczelni z tych świadczeń.

5. Do dochodu rodziny studenta nie wlicza się:

- świadczeń pomocy materialnej dla studentów i doktorantów, otrzymywanych na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym;
- dochodów rodziców studenta i rodzeństwa, jeżeli student jest samodzielny finansowo;
- stypendiów przyznawanych uczniom, studentom i doktorantom w ramach: funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), umów międzynarodowych lub programów wykonawczych, sporządzonych do tych umów albo międzynarodowych programów stypendialnych;
- świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
- świadczeń, o których mowa w art. 173a (stypendia samorządowe dla studentów), 173b (stypendia za wyniki w nauce od instytucji), 199a (stypendia samorządowe dla doktorantów) i art. 200 ust.1 (stypendium doktoranckie);
- świadczeń otrzymywanych przez rodzinę studenta od organów opieki społecznej.

6. Do członków rodziny zalicza się tylko: rodziców studenta, jego opiekunów prawnych lub opiekunów faktycznych (jego i rodzeństwa), dzieci własne i przysposobione rodziców studenta niepełnoletnie oraz pobierające naukę do 26 roku życia, (jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia) oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek, pozostające na ich utrzymaniu a także małżonka studenta i ich dzieci (także dzieci małżonka studenta niepełnoletnie oraz pobierające naukę do 26 roku życia, (jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia) oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek, pozostające na ich utrzymaniu.

7. We wniosku o stypendium socjalne student wpisuje stan rodziny aktualny na dzień składania wniosku.

8. Przy określeniu, czy student może być uznany za samodzielnego finansowo, czy też tworzy wspólne gospodarstwo z rodzicami i rodzeństwem, bierze się pod uwagę łączne spełnienie warunków:

a) posiadanie stałego źródła dochodów w ostatnim roku podatkowym (udokumentowane),
b) posiadanie stałego źródła dochodów w roku bieżącym (udokumentowane),
c) miesięczny dochód studenta w wymienionych wyżej okresach nie był (nie jest) mniejszy niż 1,3 sumy kwot określonych w art.5 ust.1 i art. 6 ust.2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, tj. 782 zł.
d) student nie złożył oświadczenia o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego z rodzicami lub z jednym z nich.

9. Kwota stypendium socjalnego, może zostać zwiększona, na wniosek studenta, w związku z ponoszeniem przez niego dodatkowych kosztów z tytułu zakwaterowania w obiekcie innym niż dom studencki, jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie.

10. Warunkiem podwyższenia stypendium socjalnego z tytułu zakwaterowania poza miejscem stałego zamieszkania jest łączne spełnienie poniższych kryteriów:

a) dochód miesięczny w rodzinie nie może przekroczyć kwoty ustalonej przez Rektora.
b) złożenie podania o podwyższenie stypendium socjalnego. Do podania należy dołączyć zaświadczenie o zakwaterowaniu w bursie szkolnej, umowę o wynajem mieszkania zarejestrowaną w Urzędzie Skarbowym itp.

11. Podwyższenie stypendium socjalnego można uzyskać także z tytułu zakwaterowania w domu studenckim, w obiekcie innym niż dom studencki niepracującego małżonka lub dziecka studenta; jeżeli student ubiega się o podwyższenie stypendium z powodu zakwaterowania dziecka i niepracującego małżonka, podwyższenie stypendium może otrzymać tylko na jedną z tych osób.

12. Podwyższenie stypendium socjalnego z tytułu zakwaterowania poza miejscem stałego zamieszkania może zostać przyznane tylko studentom studiów stacjonarnych.

13. Wysokość podwyższonego stypendium socjalnego z tytułu zakwaterowania ustala Rektor w porozumieniu z Zarządem Samorządu Studenckiego.

§ 4

STYPENDIUM REKTORA DLA NAJLEPSZYCH STUDENTÓW

1. Stypendia rektora dla najlepszych studentów może otrzymać student, który uzyskał za rok studiów wysoka średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.

2. O przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów, student może ubiegać się nie wcześniej niż po zaliczeniu pierwszego roku studiów.

3. Stypendium rektora dla najlepszych studentów przyznawane są studentom, którzy w poprzednim roku akademickim zdali wszystkie obowiązujące zgodnie z planem studiów egzaminy oraz zaliczyli wszystkie ćwiczenia.

4. O przyznanie stypendium rektora dla najlepszych studentów może ubiegać się również student pierwszego roku studiów II stopnia rozpoczętych przed upływem roku od ukończenia studiów I stopnia. Przerwa w studiach liczona od dnia egzaminu dyplomowego na studiach I stopnia do dnia rozpoczęcia studiów II stopnia nie może być większa niż 365 dni.

5. Aby otrzymać stypendium rektora dla najlepszych studentów należy złożyć wniosek o stypendium rektora dla najlepszych studentów do 30 października wraz z załącznikiem:

- zaświadczenie z Dziekanatu potwierdzającego wysokość średniej z ostatniego roku studiów I stopnia wraz z kierunkiem/specjalnością, terminem ukończenia studiów i obowiązującą skalą ocen (dotyczy studentów nie będących w poprzednim roku akademickim studentami PSW w Białej Podlaskiej). Jeżeli ostatni rok studiów I stopnia trwał jeden semestr, podstawą przyznania stypendium za wyniki w nauce na pierwszym roku studiów II stopnia jest średnia ocen uzyskana w tym semestrze.
- w przypadku studenta, który przeniósł się do PSW z innej uczelni, należy do wniosku dołączyć zaświadczenie z Dziekanatu potwierdzające wysokość średniej ocen z ostatniego roku studiów wraz z obowiązującą skalą ocen i wykazem wszystkich przedmiotów z ostatniego roku studiów;
- zaświadczenia, dyplomy potwierdzające wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym;
- zaświadczenia, dyplomy, stwierdzające osiągnięcia naukowe, artystyczne.

6. Stypendium rektora dla najlepszych studentów będzie otrzymywać maksymalnie 10% studentów każdego kierunku studiów prowadzonego w uczelni.

7. O przyznaniu stypendium rektora dla najlepszych studentów oraz jego wysokości decyduje miejsce studenta na liście rankingowej. Miejsce to jest uzależnione od wyniku uzyskanego po przeliczeniu osiągnięć studentów.

8. W ramach każdej z czterech kategorii (wysoka średnia ocen, osiągnięcia naukowe, osiągnięcia artystyczno-organizacyjne, wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym) student może uzyskać nie więcej niż 25 punktów. Łączna maksymalna ilość punktów 100.

9. Punkty za wysoką średnią ocen wyznaczane są od średniej ocen 4,50 do 5,00.

10. Jeżeli na liście rankingowej znajdą się studenci o tej samej liczbie punktów, uzyskanej w ramach tylko jednej kategorii, to student, który zdobył punkty z tytułu wysokiej średniej ocen jest na liście rankingowej przed studentem, który zdobył te punkty w ramach innego osiągnięcia.

11. Jeżeli na liście rankingowej znajdą się studenci o tej samej liczbie punktów, uzyskanej w ramach kategorii za wysoka średnią ocen to dodatkowym kryterium decydującym o kolejności w rankingu jest średnia ocen z poprzedniego semestru studiów.

12. Jeżeli na liście rankingowej znajdą się osoby o tej samej punktacji, uzyskanej w ramach tylko jednej i tej samej kategorii osiągnięć naukowych, artystycznych lub wysokich wyników sportowych we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym, to dodatkowym kryterium decydującym o kolejności w rankingu jest średnia ocen za poprzedni rok studiów.

13. Jeżeli na liście rankingowej znajdą się studenci o tej samej punktacji, uzyskanej w ramach więcej niż jednej kategorii wówczas o miejscu na liście rankingowej decyduje suma punktów z wszystkich kategorii.

14. Przelicznik punków za średnią ocen:

Średnia ocen Liczba punktów
5,00 – 4,90 25
4,89 – 4,80 20
4,79 – 4,70 15
4,69 – 4,60 10
4,59 – 4,50 5

15. Przez osiągnięcia naukowe w szczególności rozumie się:

- opublikowane prace naukowe lub popularnonaukowe w poprzednim roku akademickim. Do wniosku należy dołączyć kserokopię strony zawierającej informację o autorze, tytule i rodzaju publikacji, dacie i miejscu wydania. Dane osiągnięcie punktowane według tabeli:

Rodzaj Liczba punktów
Odbyte studia w innej uczelni w ramach stypendium zagranicznego lub krajowych programów międzyuczelnianych 25
Udokumentowany udział w pracach naukowo-badawczych prowadzonych w uczelni macierzystej lub w innym ośrodku naukowym 20
Artykuł naukowy w czasopiśmie recenzowanym 20
Publikacja referatu w wydawnictwie pokonferencyjnym 20
Referat wygłoszony w trakcie ogólnopolskiej konferencji naukowej 20
Aktywna działalność w kole naukowym 10
Poster naukowy, plakat naukowy lub prezentacja multimedialna przygotowana na konferencję ogólnopolską 5
Inne 5

16. Przez osiągnięcia artystyczno-organizacyjne w szczególności rozumie się

osiągnięcie w dziedzinie sztuk fotograficzno-plastycznych, literacko-poetyckich, teatralno-recytatorskich, muzyczno-tanecznych, praca w samorządzie studenckim w poprzednim roku akademickim. Każdy rodzaj osiągnięcia należy udokumentować stosowym zaświadczeniem, które musi zawierać informację o wnioskodawcy, podmiocie organizującym, dacie, miejscu i charakterze osiągnięcia.

Dane osiągnięcie punktowane według tabeli:

Rodzaj Liczba punktów
Zajęcie czołowego miejsca lub uzyskanie nagrody w konkursach, przeglądach i festiwalach na szczeblu krajowym 25
Aktywny udział w pracach samorządu studenckiego 15
Aktywny udział w pracach Uczelnianej Komisji Stypendialnej i Odwoławczej Komisji Stypendialnej 10
Prezentacja prac artystycznych (np. wystawa) 10
Aktywny udział w promocji uczelni np. Praca w uczelnianej gazecie Bialski Przegląd Akademicki 10
Aktywny udział w pracach Senatu uczelni 5
Inne 5

17. Przez wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym w szczególności rozumie się osiągnięcia w poprzednim roku akademickim wyszczególnione w poniższej tabeli:

Rodzaj Miejsce
1 2 3 4 5 udział
Mistrzostwa świata lub Europy 25 24 23 22 21 19
Akademickie mistrzostwa świata 23 22 21 20 19 17
Akademickie mistrzostwa Europy 22 21 20 19 18 16
Mistrzostwa Polski 21 20 19 18 17 15
Akademickie Mistrzostwa Polski 20 19 18 17 16 14
Czynny udział w rozgrywkach drużynowych w najwyższej lidze krajowej 25
Czynny udział w rozgrywkach drużynowych I i II ligi 20
Czynny udział w rozgrywkach drużynowych III i IV ligi 10
Inne 5

18. Studentów umieszczonych na liście dzieli się na 2 grupy w proporcji 40%, 60% poczynając od tych, którzy uzyskali wyższy wynik.

19. Wysokość stypendiów przyznawanych poszczególnym studentom znajdującym się w jednej z 2 grup ustalana jest corocznie przez Uczelnianą Komisję Stypendialną w zależności od wysokości kwoty, jaką dysponuje na dany rok.

20. Student, który nie został umieszczony na liście wypłat stypendiów a jest przekonany, że jego średnia ocen, wynik osiągnięty w współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym, osiągnięcia naukowe, artystyczne uprawniają go do otrzymania stypendium, może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do rektora w terminie 14 dni od otrzymania decyzji wraz z uzasadnieniem.

§ 5

STYPENDIUM SPECJALNE DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

1. Student może ubiegać się o stypendium specjalne z tytułu niepełnosprawności, gdy ma przyznany, udokumentowany orzeczeniem lekarskim, stopień niepełnosprawności.

2. Stypendium specjalne z tytułu niepełnosprawności jest wypłacane:

- przez 9 miesięcy roku akademickiego, tj. od 01 października br. do 30 czerwca roku następnego przy orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności na stałe;
- przez czas krótszy niż 9 miesięcy – przy orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności na czas określony, do terminu określonego w orzeczeniu. Po upływie terminu oznaczonego w orzeczeniu i niedostarczeniu przez studenta nowego orzeczenia na dalszy okres, wypłata stypendium zostaje wstrzymana;
- po dostarczeniu następnego orzeczenia o niepełnosprawności przez studenta, który miał zawieszoną wypłatę stypendium, wypłata zostaje wznowiona od miesiąca, w którym zostało wydane orzeczenie;
- bez względu na dzień miesiąca, w którym kończy się orzeczenie czasowe lub dzień miesiąca, w którym został ustalony ponownie stopień niepełnosprawności – stypendium za ten miesiąc jest wypłacane w pełnej wysokości.

§ 6

ZAPOMOGI

1. Zapomoga jest formą doraźnej pomocy dla studenta, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej.

2. Świadczenie to nie przysługuje, jeśli trudna sytuacja materialna nie jest spowodowana zdarzeniem losowym, a jedynie trudną sytuacją materialną - w takim przypadku student może ubiegać się o stypendium socjalne. Zdarzeniem losowym może być np. śmierć, ciężka choroba członka rodziny studenta, ciężka choroba studenta, wypadek, na skutek których student znalazł się w trudnej sytuacji materialnej.

3. Zapomogę przyznaje Uczelniana Komisja Stypendialna na wniosek studenta.

4. Zapomogę można otrzymać nie częściej niż dwa razy w roku akademickim.

§ 7

STYPENDIUM MINISTRA ZA WYNIKI W NAUCE I STYPENDIUM MINISTRA ZA WYBITNE OSIĄGNIĘCIA SPORTOWE

Stypendia ministra za osiągnięcia w nauce i za wybitne osiągnięcia sportowe przyznaje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego na wniosek senatu uczelni.

Minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego określi, w drodze rozporządzenia szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłacania stypendiów ministra.

§ 8

PRZEPISY PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE

1. Odpowiedzialności dyscyplinarnej i karnej podlega student, który w wyniku przedłożenia nierzetelnych dokumentów, pobrał świadczenia z funduszu pomocy materialnej dla studentów.

2. Informacje o dokładnym terminie przyjmowania podań oraz o wymaganych zaświadczeniach o dochodach są podawane do wiadomości studentów w odrębnych komunikatach.

3. Komunikaty, o których mowa w niniejszym regulaminie są wywieszane na tablicy ogłoszeń Działu Spraw Studenckich oraz umieszczone na oficjalnej stronie internetowej Uczelni.

4. Komunikaty o terminach przyjmowania podań o przyznanie świadczeń pomocy materialnej są podawane do wiadomości studentów na tablicach ogłoszeń Działu Spraw Studenckich oraz oficjalnej stronie internetowej Uczelni.

 

1 z dniem 01 października 2012 r. stypendium ministra za wyniki w nauce i stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe zostanie zastąpione stypendium ministra za wybitne osiągnięcia.

Do pobrania:
Zarządzenie 32/2011 Rektora z dn. 04.10.2011r., w sprawie ustalenia Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

niedziela, 16 października 2011 17:44 Poprawiony: wtorek, 18 października 2011 08:45 Wpisany przez Marek Kowalczyk