„Legendarny szlak świętego Jakuba do Santiago de Compostela wczoraj i dziś.”
Wykład otwarty.
Wtorek 10 maja 2011 – godz. 10.45 – sala 141 R
Co skłaniało miliony ludzi wszystkich stanów, aby w wielkim trudzie i znoju pielgrzymować przez całą Europę, tę Europę jednocząc? Co dzisiaj, po tylu wiekach, skłania miliony ludzi z całego świata, wszystkich religii i kultur, aby nałożyć plecak, wziąć w rękę kij i ruszyć w drogę ku „krańcom ziemi", jak uważano w średniowieczu, do słynącego cudami grobu Apostoła Jakuba Starszego w hiszpańskim Santiago de Compostela?
W średniowieczu trudno było dotrzeć inaczej niż pieszo. Ale dzisiaj? Dlaczego tylu ludzi podejmuje bezinteresownie trud wędrówki, mimo, że solidne buty zastąpiły rzemienne sandały i drewniane trepy, a lekkie okrycia chronią przed deszczem lepiej niż wełniane peleryny? Dlaczego ta sama od tysiąca lat tradycja każe wędrować, a nie jechać, nawet, jak droga pozwala, każe nocować w prymitywnym schronisku, nawet, jak można w hotelu, każe traktować drugiego pielgrzyma, jak brata, choć go nie znasz i czasami słowa nie zamienisz ?
Na te i inne ciekawe pytania postarają się odpowiedzieć nasi goście:
Beata Kozakiewicz
absolwentka iberystyki, odpowiedzialna za trasy hiszpańskojęzyczne w Biurze Pielgrzymkowym Księży Pallotynów
Iwona Grzeżułkowska
psycholog, szkoleniowiec, właścicielka firmy: Centrum Rozwijania Umiejętności
Trzykrotnie przeszła szlak św. Jakuba do Santiago de Compostela w Hiszpanii pokonując trasę o łącznej długości około 1600 kilometrów. W roku 2009 zdobyła najwyższy szczyt Atlasu Wysokiego- Jabal Tubkal (4165m.n.p.m.). Obecnie jest w trakcie przygotowań do wejścia na Kilimandżaro.
Organizatorzy:
Duszpasterstwo Akademickie
Instytut Turystyki i Rekreacji
Instytut pedagogiki